Transporter-wyrzutnia systemu S-400 Triumf na nowym podwoziu MZKT-7930. / fot. NPO Ałmaz-Antiej.

Rosyjski transport z systemem S-400 dla Chin uszkodzony podczas rejsu

W dniu 19 stycznia br. serwis informacyjny grupy RosBiznesKonsalting ujawnił, że część transportowanego wyposażenia baterii systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego S-400 Triumf, przeznaczonego dla Chin, zostało uszkodzonych podczas sztormu w Kanale La Manche.

W piątek, 19 stycznia br. rosyjski serwis informacyjny grupy medialnej RosBiznesKonsalting (RBK) ujawnił, że podczas sztormu na Kanale La Manche część transportowanego wyposażenia baterii systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego dalekiego zasięgu S-400 Triumf (w kodzie DIA/NATO: SA-21 Growler), przeznaczonego dla Chińskiej Republiki Ludowej, zostało uszkodzonych. Serwis powołuje się na źródła w kompleksie przemysłowo-zbrojeniowym, a informacja została później potwierdzona przez Federalną Służbę do spraw Współpracy Wojskowo-Technicznej FR (FSWTS), która przesłała dziennikarzom komunikat prasowy o treści:

W ramach realizacji kontraktu na dostawę systemu rakietowego S-400 do Chin, statek z wyposażeniem pomocniczym opuścił port Ust-Ługa w obwodzie leningradzkim pod koniec grudnia 2017 roku i w trakcie podróży wszedł w gwałtowny sztorm w Kanale La Manche, w wyniku czego ta część wyposażenia na pokładzie mogła zostać uszkodzona. Zgodnie z decyzją kapitana, statek powrócił do portu macierzystego. W tej chwili trwają prace nad oceną uszkodzonego mienia i szkody ubezpieczonego w tym zdarzeniu wyposażenia. Po zakończeniu tych prac nienaruszona własność zostanie wysłana do klienta zagranicznego przez ten sam statek. Niedostarczona własność zostanie wysłana do klienta zagranicznego później.

Producent systemu, koncern NPO Ałmaz-Antiej odmówił komentarza, wyjaśniając, że kwestie współpracy wojskowo-technicznej należą do kompetencji FSWTS i państwowego koncernu zbrojeniowego AO RosOboronEksport. Przedstawiciele tego drugiego również odmówili komentarza. Serwis RBK wysłał prośbę o informację w tej sprawie do biura wicepremiera Dmitrija Rogozina, który nadzoruje kompleks militarno-przemysłowy, a także FSB FR, Ministerstwa Obrony, Ministerstwa Transportu i Korporacji Rostechnołogie.

Co ciekawe, sama informacja o rozpoczęciu dostaw zakontraktowanych w listopadzie 2014 roku dwóch pułków systemu S-400 dla Chin pojawiła się dzień wcześniej. Agencja prasowa TASS, powołując się na źródła w przemyśle, poinformowała, że w ramach pierwszego transportu drogą morską wysłano stację dowodzenia, stację radarową, wyposażenie prądotwórcze i wsparcia, części zamienne, różne narzędzia i inne elementy systemu S-400. Źródło podkreśliło, że umowa z Chińczykami nie dotyczy transferu technologii czy produkcji licencyjnej.

Warto zauważyć, że w ostatnim kwartale 2017 roku grupa chińskich żołnierzy, którzy będą tworzyć załogi i personel obsługi technicznej została przeszkolona w Rosji. Przypomnijmy, że w dniu 17 marca 2016 roku agencja informowała, że oba pułki zostaną dostarczone do czerwca 2019 roku, a pierwszy z nich pomiędzy grudniem 2017 roku a styczniem 2018 roku (czytaj więcej: Dwa pułki systemów rakietowych S-400 Triumf dla Chin do 2019 roku). Całkowita wartość umowy, na mocy której Chiny stały się pierwszym eksportowym użytkownikiem systemu S-400, obejmuje i szacowana jest na 3 mld USD. Kolejnymi państwami, które staną się użytkownikiem systemu w niedalekiej przyszłości będą Turcja, Indie oraz Arabia Saudyjska.

Transporter-wyrzutnia 5P85TE2 na podwoziu z rodziny BAZ-6402 systemu S-400 Triumf. / Wikimedia Commons.

Źródła:

rbc.ru: ????? ????????????? ? ??? ???????????? ??? ?-400 ????????? ??? ?????????

tass.com: Russia begins delivery of S-400 missile systems to China ? source

Czytaj także:

Rosja dostarczyła system rakietowy Iskander-E Algierii?

System rakietowy S-400 i inne rosyjskie uzbrojenie dla Arabii Saudyjskiej

Turcja kupi rosyjskie systemy S-400 Triumf?

Rosyjskie systemy S-400 Triumf na Półwyspie Krymskim

Kontrakt na dostawę S-400 Triumf dla Indii

Rosja rozmieści baterie przeciwlotnicze S-400 w Syrii

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.