Bombowiec taktyczny Su-34 (w kodzie NATO: Fullback) podczas lądowania w bazie lotniczej Latakia w Syrii po przeprowadzeniu nalotów na pozycje ISIS. / Wikimedia Commons.

Rosyjskie bombowce dla Algierii

Rosja dostarczy wojskom lotniczym Algierii 12 taktycznych bombowców Su-34 (w kodzie NATO: Fullback). Informację potwierdził dyrektor nowosybirskich zakładów lotniczych (NAPO), gdzie maszyny tego typu są produkowane.

Sklep Urodzeni Patrioci

Dyrektor generalny Nowosybirskiego Zjednoczenia Przemysłu Lotniczego (NAPO) im. Walerego Czkałowa, Siergiej Smirnow powiedział, że trwające 8 lat negocjacje z rządem w Algierze dotyczące zakupu przez ten kraj 12 taktycznych bombowców Su-34 dobiegły końca. Odbędzie on się prawdopodobnie w ramach kontraktu z 2006 roku na zakup wielu rodzajów rosyjskiego uzbrojenia, który opiewa na 7,5 mld USD.

Algierskie Siły Powietrzne (Al-Kuwwat al-Dżawwija al-Dżazairija) operują obecnie 23 bombowcami taktycznymi Su-24MK (w kodzie NATO: Fencer), które są o jedną generację starsze i pełnią zadania bombowe.

Su-34 (w kodzie NATO: Fullback) wywodzi się z rodziny ciężkich myśliwców Su-27 (w kodzie NATO: Flanker) (inne oznaczenie to Su-27IB – przyp. red) i jest wielozadaniowym bombowcem taktycznym, produkowanym seryjnie od 2008 roku. Algieria stanie się drugim użytkownikiem Su-34 po Rosji, która ma na wyposażeniu 87 maszyn tego typu (stan na grudzień 2015 roku). Czternaście z nich stacjonuje obecnie w syryjskiej Latakii w ramach kontyngentu lotniczego prowadzącego działania przeciwko terrorystom z Państwa Islamskiego.

Czytaj także:

Rosyjskie bombowce w Syrii z uzbrojeniem powietrze-powietrze

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.