Para Tu-22M3. Zdjęcie z nalotu w dniu 23 stycznia br. / fot. MO FR.

Rosyjskie bombowce Tu-22M3 znowu bombardują pozycje islamistów

W dniach 21 i 23 stycznia br. sześć bombowców dalekiego zasięgu Tu-22M3, startując z rosyjskiej bazy lotniczej Mozdok, dokonało serii nalotów na pozycje dżihadystów Państwa Islamskiego (ISIS) w rejonie syryjskiego Dajr az-Zaur.

Wikimedia Commons.

Wikimedia Commons.

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej, w sobotę 21 stycznia br. sześć bombowców dalekiego zasięgu Tu-22M3, startując z bazy lotniczej Mozdok (republika Północnej Osetii-Alanii), zbombardowało pozycje terrorystów z ISIS w rejonie syryjskiego Dajr az-Zaur w mufahazie o tej samej nazwie. Zgodnie z komunikatem, maszyny zrzuciły ładunek bomb na ośrodki szkoleniowe nielegalnych zbrojnych grup, składy broni i amunicji, jak również magazyny ciężkiego wyposażenia wojskowego i skupiska siły żywej przeciwnika.

Podobny nalot, Siły Powietrzno-Kosmiczne (WKS) przeprowadziły dwa dni później. W poniedziałek, 23 stycznia br. te same bombowce powtórnie wystartowały do przeprowadzenia operacji w tym samym rejonie, przelatując nad terytoriami Iranu i Iraku. Według komunikatu, w tym nalocie zniszczono centra łączności oraz magazyny broni i amunicji terrorystów.

W obu nalotach, bombowce odbywały loty pod eskortą rosyjskich samolotów, stacjonujących na co dzień w bazie lotniczej Hmejmim w Syrii: myśliwców wielozadaniowych Su-30SM (w kodzie NATO: Flanker-C) i Su-35 (Flanker-E). Po przeprowadzeniu bombardowania, wszystkie maszyny bezpiecznie powróciły do swoich baz. W przeciwieństwie do wcześniejszych nalotów z użyciem tego typu bombowców, nie opublikowano nagrania wideo z operacji, a jedynie średniej jakości fotografie.

concentrated_strike_made_by_tu-22m3-550

Para Tu-22M3. Zdjęcie z nalotu w dniu 23 stycznia br. / fot. MO FR.

Para Tu-22M3. Zdjęcie z nalotu w dniu 23 stycznia br. / fot. MO FR.

Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu doszło pierwszy raz do wspólnej operacji wojskowej lotnictwa Rosji i Turcji. W środę, 18 stycznia br., cztery rosyjskie bombowce taktyczne Su-24M (w kodzie NATO: Fencer-D), cztery samoloty szturmowe Su-25 (Frogfoot) i jeden bombowiec taktyczny Su-34 (Fullback) oraz cztery tureckie myśliwce F-16C Fighting Falcon i cztery F-4E Phantom II, uderzyły na cele islamistów w rejonie Al-Bab w mufahazie Aleppo (czytaj więcej: Pierwsze w historii wspólne rosyjsko-tureckie bombardowania w Syrii).

Tupolew Tu-22M3 (w kodzie NATO: Backfire-C) jest to sowiecki/rosyjski ponaddźwiękowy bombowiec dalekiego zasięgu o zmiennej geometrii skrzydeł, zdolny do międzykontynentalnych uderzeń konwencjonalnych lub nuklearnych. Siły Powietrzno-Kosmiczne Rosji (WKS) posiadają łącznie 93 samoloty, a lotnictwo Marynarki Wojennej (AWMF) 58 egzemplarzy (dane na 2010 rok).

Źródła:

mil.ru: Six Tu-22M3 long-range bombers carried out an aviation strike on ISIS terrorists? objects in the Deir ez-Zor province

mil.ru: Russian Tu-22M3 long-range bombers carried out an aviation strike on ISIS terrorists? objects in the Deir ez-Zor area

Czytaj także:

Rosyjskie bombowce i myśliwce uderzyły w pozycje Frontu Al-Nusra [WIDEO]

Rosjanie wycofali bombowce Tu-22M3 i Su-34 z Iranu

Rosjanie rozmieścili bombowce dalekiego zasięgu w Iranie [ZDJĘCIA]

Rosyjskie bombowce uderzyły na Dajr az-Zaur [WIDEO]

Rosyjskie bombowce uderzyły na stolicę Państwa Islamskiego [WIDEO]

Rosyjskie bombowce dalekiego zasięgu uderzyły na Palmyrę

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.