Bombowiec taktyczny Su-34 (w kodzie NATO: Fullback) podczas lądowania w bazie lotniczej Latakia w Syrii po przeprowadzeniu nalotów na pozycje ISIS. / Wikimedia Commons.

Rosyjskie bombowce w Syrii z uzbrojeniem powietrze-powietrze

Rosyjskie bombowce taktyczne Su-34, operujące z syryjskich baz lotniczych zostały uzbrojone w pociski klasy powietrze-powietrze dla samoobrony. Jest to kolejny krok odwetowy po zestrzeleniu Su-24M przez Turków.

Agencja prasowa TASS donosi, że wszystkie bombowce taktyczne Su-34 (w kodzie NATO: Fullback), operujące z basy lotniczej Latakia w Syrii zostały uzbrojone w rakiety klasy powietrze-powietrze w celu samoobrony, by nie dopuścić podobnego incydentu jak zeszłotygodniowe zastrzelenie praktycznie bezbronnego bombowca Su-24M (w kodzie NATO: Fencer) przez turecki F-16.

Su-34 wywodzi się z rodziny ciężkich myśliwców Su-27 (w kodzie NATO: Flanker) (inne oznaczenie to Su-27IB ? przyp. red), dlatego może przenosić to samo uzbrojenie klasy powietrze-powietrze, co będące na wyposażeniu rosyjskiego kontyngentu lotniczego w Syrii wielozadaniowe myśliwce Su-30SM (w kodzie NATO: Flanker-C). Dzięki takiemu posunięciu, rosyjskie bombowce taktyczne będą mogły latać bez eskorty myśliwców i samemu w stanie się bronić przed lotnictwem innego państwa.

Rosyjska stacja telewizyjna RT (Russia Today) opublikowała nagranie wideo z uzbrajania Su-34 w pociski powietrze-powietrze oraz pociski powietrze-ziemia i bomby lotnicze. Jeśli chodzi o model pocisków powietrze-powietrze, jaki można zaobserwować na wideo, są to:

  • Wympieł R-27R1(AeR1) (w kodzie NATO: AA-10 Alamo-A) naprowadzane radarowo o zasięgu do 75 km;
  • Wympieł R-73 (w kodzie NATO: AA-11 Archer) naprowadzane na podczerwień o zasięgu do 30 km.

https://www.youtube.com/watch?v=2Twb3hjC51A

Na nagraniu widać także bomby lotnicze o kombinowanym, zapalająco-burząco-odłamkowym działaniu OFZAB-500 oraz naprowadzane optoelektonicznie bomby lotnicze o korygowanym locie KAB-500Kr.

Od lewej: R-73E i R-27R1 oraz R-27T1 i pocisk powietrze-ziemia Raduga CH-59ME. / Wikimedia Commons.

Od lewej: R-73E i R-27R1 oraz R-27T1 i pocisk powietrze-ziemia Raduga CH-59ME. / Wikimedia Commons.

Czytaj także:

Implikacje incydentu zbrojnego między Republiką Turcji a Rosją, dla obecnych i przyszłych relacji między tymi państwami

Tureckie okręty podwodne na ?podwórku? rosyjskiego krążownika

Rosja rozmieści baterie przeciwlotnicze S-400 w Syrii

Turcja zawiesza loty bojowe nad Syrią

Turcja i Rosja wzmacniają swoje siły na granicy syryjsko-tureckiej

Rosyjski śmigłowiec ratunkowy Mi-8 zniszczony w Syrii [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.