Transporter-wyrzutnia 5P85TE2 na podwoziu z rodziny BAZ-6402 systemu S-400 Triumf. / Wikimedia Commons.

Rosyjskie systemy przeciwlotnicze S-400 dla Indii?

Indyjski dziennik The Times of India (TOI) twierdzi, że Ministerstwo Obrony Narodowej Indii zamierza rozpocząć rozmowy z Rosją nt. zakupu 12 baterii najnowszego systemu przeciwlotniczego S-400 Triumf.

TOI twierdzi, że Rada do spraw Zakupów Obronnych (Defence Acquisition Council; DAC) z ministrem obrony Manoharem Parrikarem na czele, zamierza jak najszybciej rozpocząć rozmowy z Rosjanami na ten temat. Najbliższymi okazjami będą wizyty szefa indyjskiego MON, a następnie premiera Narendry Modiego w Moskwie (grudniowy szczyt Modi-Putin ? przyp. red.).

Warto przypomnieć, że pod koniec listopada zeszłego roku Chińska Republika Ludowa zdecydowała się zakupić co najmniej sześć dywizjonów S-400 Triumf za równowartość 3 mld USD. Pekin był zainteresowany systemem S-400 już w 2011 roku, jednakże na przeszkodzie stały napięte harmonogramy zakładów PWO Almaz-Antiej, zakładające pierwszeństwo dostaw dla sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

Według danych na 2015 rok, Rosja posiada 19 batalionów uformowanych w 9 pułków (do 2020 roku, według założeń programu modernizacyjnego sił zbrojnych, Rosjanie planują mieć na uzbrojeniu 12 pułków ? przyp. red.): 12 w Zachodnim Okręgu Wojskowym: 8 batalionów w regionie moskiewskim, 2 w Obwodzie Kaliningradzkim i 2 w Murmańsku; 5 we Wschodnim Okręgu Wojskowym: 2 w Nachodce i 3 w Pietropawłowsku Kamczackim oraz 2 w Południowym Okręgu Wojskowym, w Noworosyjsku. Ponadto, w lipcu br. zauważono baterie S-400 w Algierii, choć dostaw systemów oficjalnie nie potwierdziły ani władze w Algierze, ani w Moskwie. Wśród kolejnych odbiorców systemów wymienia się także Kazachstan, Białoruś i Wietnam, a zainteresowanie wyraziły również Egipt, Arabia Saudyjska, Serbia, a swego czasu również Turcja, która jednakże planuje zakup chińskich zestawów HQ-9.

S-400 Triumf (w kodzie DIA/NATO: SA-21 Growler) jest najnowszym rosyjskim systemem przeciwlotniczym i przeciwrakietowym dalekiego zasięgu (nawet do 400 km), w tym do niszczenia celów o niskiej sygnaturze radarowej. Tymczasem PWO Almaz-Antiej pracuje nad systemem rakietowym nowej generacji, nazywanym S-500 Triumfator-M (lub też 55R6M; w kodzie DIA/NATO: SA-X-NN) o zasięgu 600 km, a od przyszłego roku rozpoczną się dostawy dla rosyjskiej armii systemu p-lot. średniego zasięgu S-350E Witiaź.

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.