Ministrowie SZ Rosji i Cypru, Siergiej Ławrow i Joanis Kasulidis podczas spotkania w Nikozji (2.12.2015). / fot. www.mfa.gov.cy

Rosyjskie wojsko na Cyprze?

Moskwa porozumiała się z Nikozją ws. wykorzystywania przez rosyjskie siły zbrojne obiektów wojskowych na wyspie podczas prowadzenia działań zbrojnych przeciwko ISIS.

Prezydent Republiki Cypryjskiej, Nikos Anastasiadis potwierdził w środę, 9 grudnia br., że jego kraj porozumiał się z Federacją Rosyjską ws. zezwolenia siłom zbrojnym tego kraju na korzystanie z obiektów wojskowych na Cyprze w razie zaistniałej potrzeby.

Porozumienie przewiduje, że rosyjskie jednostki będą mogły korzystać do celów humanitarnych (np. ewakuacji rosyjskich obywateli z Bliskiego Wschodu i innych sytuacji kryzysowych, zgodnie z prawem międzynarodowym) i w wypadkach awaryjnych (gdy będzie zagrożone ludzkie życie) z cypryjskich instalacji wojskowych, w tym do tankowania okrętów i samolotów (w bazie lotniczej Pafos ? przyp. red.).

Na podobnych zasadach istnieje porozumienie Nikozji z Berlinem i Paryżem, których siły zbrojne uczestniczą w oenzetowskiej misji pokojowej UNFIL w Libanie (United Nations Interim Force in Lebanon).

Władisław Osadczij, ambasador rosyjski na Cyprze powiedział w sobotę, 5 grudnia br., że sytuacja Cypru jest szczególnie wrażliwa dla Rosji i wszystkich innych sojuszników walczących z Państwa Islamskim.

Rozmowy na temat współpracy cypryjsko-rosyjskiej rozpoczęły się w dniu 2 grudnia br., podczas wizyty szefa rosyjskiego MSZ, Siergieja Ławrowa w Nikozji, gdzie spotkał się ze swoim cypryjskim odpowiednikiem, Joanisem Kasulidisem.

Z lotnisk wojskowych w cypryjskiej bazie Akrotiri korzystają obecnie siły powietrze Wielkiej Brytanii (RAF) i Francji. Prezydent Anastasiadis nie wykluczył, że rosyjskie maszyny będą mogły tam również lądować, jeśli zaistnieje taka potrzeba.

Czytaj także:

Zachodnia koalicja kontynuuje ataki na ISIS w Syrii i Iraku

Rosyjski okręt podwodny uderzył rakietami w ISIS [WIDEO]

Wielka Brytania rozpoczęła naloty na ISIS

Lądujący Tornado zgubił pociski powietrze-ziemia

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.