Rusza internetowa encyklopedia Zaporczyków

24 września 2018 roku, w 100. rocznicę urodzin mjr. Hieronima Dekutowskiego ?Zapora?, uruchomiony został projekt ?Zaporczycy. Internetowa Encyklopedia?. Jego celem jest przybliżenie wiedzy na temat jednego z największych oddziałów partyzanckich AK-DSZ-WiN na Lubelszczyźnie.

Na łamach internetowej encyklopedii czytelnicy odnajdą biogramy żołnierzy, opisy bitew oraz artykuły szeroko obejmujące swoją tematyką historię Zgrupowania Oddziałów cc. mjr. Hieronima Dekutowskiego ?Zapory?. Portal opisuje historię oddziału zarówno w czasie okupacji niemieckiej, jak i z okresu partyzantki antykomunistycznej.

Na chwilę obecną portal posiada 60 artykułów, na które składa się ponad 300 stron tekstu maszynowego. Oprócz wiedzy merytorycznej artykuły są uzupełniane materiałem ikonograficznym, niekiedy po raz pierwszy opublikowanym w internecie. Dodatkowym atutem są filmy, wywiady z żyjącymi jeszcze Zaporczykami, w tym Marianem Pawełczakiem ?Morwą?, Przemysławem Koconiem ?Alembikiem? i innymi.

Formuła łatwo dostępnego portalu internetowego wpisuje się w obecne czasy, gdzie internet wypiera tradycyjne książki. Młodzież coraz rzadziej sięga po książki, a darmowy portal internetowy pozwoli dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców ? mówi Rafał Surdacki, autor i pomysłodawca projektu.

Jak zaznacza autor, strona na chwilę obecną jest wersją startową ponieważ temat jest tak szeroki, że nie sposób go dobrze opisać w kilka miesięcy. Jednak portal przez cały czas będzie powiększać swój zasób, by z czasem przyjąć formę encyklopedii.

>>> Zobacz już teraz: https://zaporczycy.com.pl <<<

Skąd ten pomysł?

Pomysł na powstanie portalu zrodził się na początku tego roku. Od kilku lat mam stały kontakt z ostatnimi żyjącymi Zaporczykami i w czasie rozmów z nimi poznawałem coraz to nowsze historie z partyzanckiego życia. Pomimo tego, że historia mjr. Hieronima Dekutowskiego ?Zapory? jest w większości znana, to jednak w Internecie brakowało platformy, która w jednym miejscu zbierałaby całą wiedzę poświęconą Żołnierzom Wyklętym z Lubelszczyzny ? mówi autor projektu.

Strona internetowa powstała dzięki wsparciu Stypendium im. gen. Augusta Fieldorfa ?Nila? ufundowanego przez Miasto Wrocław, a jej dystrybucją zajmuje się Centrum Historii Zajezdnia.

Hieronim Dekutowski ?Zapora?

Hieronim Dekutowski ?Zapora? był jednym z najsłynniejszych bohaterów antysowieckiej partyzantki, najbardziej poszukiwany przez oddziały NKWD i UB żołnierz Lubelszczyzny. W czasie okupacji niemieckiej przeprowadził 83 akcje bojowe i dywersyjne. Zasłynął jako obrońca mieszkańców Zamojszczyzny przed represjami, później jako dowódca Oddziału Dyspozycyjnego Kedywu AK Lublin. Po wkroczeniu sowietów człowiek, który ?trząsł całą Lubelszczyzną?. Ojciec dla swoich żołnierzy, największy wróg komunistów. Aresztowany we wrześniu 1947 roku i zamordowany po brutalnym śledztwie.

>>> Czytaj także: Amnestia to jest dla złodziei, a my to jesteśmy Wojsko Polskie! <<<

Życiorys mjr. Hieronima Dekutowskiego oraz jego żołnierzy to doskonały przykład ukazania działalności wszystkich Żołnierzy Wyklętych, którzy walczyli najpierw przeciwko Niemcom, a później sowietom i systemowi komunistycznemu, a ich jedynym celem była wolna Ojczyzna. Analizując ich biografie można wysnuć wniosek, że była to ciągła praca konspiracyjna, bez chwili wytchnienia. Ponieważ już od samego początku istnienia Polski Lubelskiej podziemie niepodległościowe było zwalczane zbrojnie, atakowane propagandowo i oskarżane o współpracę z okupantem niemieckim. ?Zaplute karły reakcji? ? tak głosiły plakaty propagandowe, a prawda była inna.

Komentarze

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.