Romuald Rajs ?Bury?, dowóca 3. Wilieńskiej Brygady Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (z lewej) i Piotr Motylewicz ?Szczepcio? / Źródło: Wikimedia Commons

Ruszył drugi etap ekshumacji żołnierzy 3. Wileńskiej brygady NZW

Wojciech Łuczak, prezes Fundacji Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza ?Łupaszki? poinformował, iż we wsi Gajrowskie na Mazurach rozpoczął się drugi etap poszukiwań miejsc pochówku żołnierzy 3. Wileńskiej Brygady Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Polegli oni w lutym 1946 r. w bitwie z oddziałami NKWD i UB.

Łuczak przypomniał, że podczas pierwszego etapu prac w październiku 2014 r. ekshumowano szczątki dziewięciu osób. Jednak do tej pory udało się zidentyfikować tylko jedną tożsamość. Jest nim ppor. Jan Boguszewski ps. Bitny ? dowódca 2. Plutonu Pogotowia Akcji Specjalnej Wileńskiej Brygady NZW.

Prezes Fundacji ocenia również, że w okolicach miejsca bitwy spoczywać może jeszcze od pięciu do trzynastu poległych żołnierzy podziemia antykomunistycznego. W związku z tym rozpoczęły się badania georadarowe i to od ich wyników zależy czy w tym miejscu rozpoczną się faktyczne prace ekshumacyjne.

W pobliżu miejsca, gdzie trwają prace archeologiczne odbyła się w lutym 1946 r. największa bitwa podziemia antykomunistycznego na Mazurach. Brygada NZW, w której składzie znajdowało się wówczas 120 żołnierzy, została zaskoczona w czasie postoju na kwaterach we wsi Gajrowskie przez obławę, liczącą ponad 1,5 tys. funkcjonariuszy NKWD, UB, KWB i MO. Według historyków w czasie ciężkich walk zginęło do 24 żołnierzy polskiego podziemia, w tym dwóch oficerów ? wspomniany ppor. Jan Boguszewski ps. Bitny i por. Włodzimierz Jurasow ps. Wiarus, a także sierż. Józef Kupiec ps. Ryszard. Pozostali polegli nie są znani, za wyjątkiem kilku pseudonimów.

Absolwent historii i politologii na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Interesuje się historią wojskowości XX w., stosunkami międzynarodowymi, terroryzmem oraz polskimi misjami stabilizacyjnymi poza granicami kraju.