Artystyczna koncepcja europejskiego drona RPAS klasy MALE. / fot. airbusdefenceandspace.com

Ruszył program europejskiego drona RPAS klasy MALE

Dział Airbus Defence and Space poinformował, że ruszyły prace koncepcyjne nad stworzeniem europejskiego bezzałogowego aparatu latającego klasy MALE pod kryptonimem RPAS (Remotely Piloted Aircraft System).

Artystyczna koncepcja europejskiego drona RPAS klasy MALE. / fot. airbusdefenceandspace.com

Artystyczna koncepcja europejskiego drona RPAS klasy MALE. / fot. airbusdefenceandspace.com

W dniu 28 września br. dział europejskiego giganta lotniczego, zajmujący się produktami z zakresu obronności i kosmosu poinformował, że wraz z przedsiębiorstwami Dassault Aviation i Leonardo-Finmeccanica Aircraft Division, otrzymał kontrakt na rozpoczęcie prac koncepcyjnych nad stworzeniem europejskiego bezzałogowego aparatu latającego klasy (Medium-altitude long-endurance; średniego pułapu i dużego zasięgu) pod kryptonimem RPAS (Remotely Piloted Aircraft System). W prace nad programem, znanym wcześniej pod nazwą MALE 2020 Project, zaangażowały się także rządy Francji, Włoch, Hiszpanii i Niemiec, które będą wyznaczać wymagania operacyjne dla swoich sił zbrojnych, które staną się w przyszłości użytkownikami tych maszyn.

Kontrakt, który przyznała Europejska Organizacja jednocząca współpracę w dziedzinie uzbrojenia (Organisation conjointe de coopération en mati?re d?armement; OCCAR), ma w ciagu dwóch lat ma wyłonić projekt drona nowej generacji przeznaczonego do zadań wywiadowczych, obserwacji i rozpoznania obiektów lądowych i morskich oraz identyfikacji i namierzania celów w dzień i nocy (na podczerwień). Oblot prototypu maszyny zaplanowano na 2023 rok.

Drony mają być modułowe i dostosowane do operowaniu z lotnisk, będących pod egidą NATO, UE czy ONZ dzięki zdalnemu rozmieszczeniu ich poprzez komunikację satelitarną (SATCOM). Dzięki integracji z systemami C4ISR (Command, Control, Communication, Computer and Intelligence) oraz ruchem lotniczym, drony będą zdolne do bezpiecznego operowania nad gęsto zaludnionymi państwami Starego Kontynentu.

Dirk Hoke, dyrektor generalny Airbus Defence and Space, w czasie ogłoszenia startu programu w niemieckim Manching (Bawaria) powiedział:

Skuteczne stworzenie zespołu składającego się z państw europejskich, ich przemysłu oraz ministerstw obrony, działającego na rzecz zwiększania suwerenności i niezależności, to niezwykła misja, a dzisiejszy dzień stanowi kolejny kamień milowy w historii tego innowacyjnego partnerstwa.

Obecny był również Eric Trappier, prezes i dyrektor generalny Dassault Aviation, który podkreślił, że:

Ten program współpracy przyczyni się do osiągnięcia przez europejski przemysł pozycji lidera oraz autonomii w strategicznej dziedzinie, jaką są obserwacyjne bezzałogowce. Zapewni on też siłom zbrojnym niezależne bsl o doskonałych osiągach.

Przedstawiciel trzeciego partnera przemysłowego w osobie Filippo Bagnato, dyrektora zarządzającego Leonardo-Finmeccanica Aircraft Division, ocenił, że:

Europejski program bsl MALE stanowi unikalną okazję do promocji rozwoju doświadczenia, potencjału i miejsc pracy w branży zaawansowanych technologii, co jest bardzo ważne dla naszego kontynentu. Poszczególne kraje otrzymają technologiczną i operacyjną niezależność, bazującą na dekadach doświadczeń płynących z europejskiej współpracy w ramach programów wojskowych.

Tymczasem trwają również prace nad europejskim dronem uderzeniowym (unmanned combat aerial vehicle; UCAV) w ramach programu Future Combat Air System (FCAS), który wyceniono na 1,54 mld EUR (czytaj więcej: Półtora miliarda euro na brytyjsko-francuski dron uderzeniowy).

Źródło:

EUROPEAN MALE RPAS – Airbus Defence and Space

European MALE RPAS (Medium Altitude Long Endurance Remotely Piloted Aircraft System) – Airbus Group

Czytaj także:

Sagem Patroller ? nowy dron dla armii francuskiej

Gryf ? nowy polski dron na bazie Watchkeepera

Indie kupią bsl klasy MALE?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.