Ryszard Jan Czarnowski, „Wokół Lwowa. Szlakiem Sobieskiego” – recenzja

Kresy Wschodnie przez wieki stanowiły dumę Rzeczypospolitej, a czynnik polski w ogromnym stopniu przyczynił się do rozwoju tych ziem. Oficyna Wydawnicza Rytm w ramach serii ?Moje Kresy? przedstawia historię miejsc, które w latach świetności były symbolami polskiej wielkości. W najnowszej części zatytułowanej ?Wokół Lwowa. Szlakiem Sobieskiego? poznajemy ?perełki? ziemi lwowskiej.

W ostatnim czasie Lwów stał się częstym kierunkiem dla wielu turystów z Polski. Wielu z nich pragnie zobaczyć przedwojenną perłę II Rzeczypospolitej, prześledzić dzieje miasta w którego historii Polacy odegrali niebagatelną rolę. Skupiając się na centrum ziemi lwowskiej sporo osób zapomina o pozostałych urokliwych i ważnych z punktu historii Polski miejscach znajdujących się w okolicach Lwowa. To właśnie te pozostające nieco z boku miejscowości stara się przywrócić z ich bogatą historią Ryszard Jan Czarnowski w swej najnowszej książce ?Wokół Lwowa. Szlakiem Sobieskiego?.

Publikacja została podzielona na dziewięć zasadniczych rozdziałów w których przedmiotami narracji stały się: Podhorce, Olesko, Złoczów, Zadwórze, Pomorzany, Pieniaki i Huta Pieniacka. Już na pierwszy rzut oka każda z tych miejscowości u miłośnika historii budzi niewątpliwe pewne skojarzenia z wydarzeniami historycznymi. Olesko to miejsce w którym przyszedł na świat jeden z najwybitniejszych polskich władców Jan Sobieski, ale oprócz zamku znajduje się tu również mniej znany klasztor oo. Kapucynów. Słynące na całą Rzeczypospolitą w latach swej świetności Podhorce są dzisiaj cieniem dawnej dumy Koniecpolskich, Sobieskich i Rzewuskich a popadający w ruinę pałac dopełnia smutnego obrazu rzeczywistości panującej na Ukrainie. W przeciwieństwie do wspomnianych miejsc w dobrym stanie znajduje się zamek w Złoczowie, który niewątpliwie dzięki staraniom rodu Sobieskich stał się ważnym punktem na mapie I Rzeczypospolitej. Miejscami, które słynną z wydarzeń jakie rozgrywały się w ich obrębie są Zadwórze i Huta Pieniacka. Nieopodal pierwszej miejscowości rozegrała się bitwa, która przeszła do historii jako polskie Termopile, bowiem 330 polskich żołnierzy zatrzymało bolszewicką armię w ich pochodzie na Lwów. Należy dodać, że z tej grupy ocalało zaledwie 12 żołnierzy? Dziś o polskich bohaterach przypomina cmentarz na którym znajdują się groby obrońców oraz usypany kurhan. Z drugim miejscem wiąże się jeszcze boleśniejsza historia, bowiem to w Hucie Pieniackiej oddziały SS ?Galizien? i UPA zamordowały na początku lutego 1944 r. blisko 1000 polskich mieszkańców.

Książkę czyta się bardzo dobrze, autor bowiem używając interesującego języka narracji przedstawia najważniejsze wydarzenia związane z opisywanymi miejscami. W żadnym momencie książki nie można mówić o znudzeniu.

Jeśli chodzi o stronę zewnętrzną to również pozostaje ona bez zarzutu, otrzymujemy bowiem twardą oprawę, zaś sama narracja została wzbogacona wieloma zdjęciami przedstawiającymi miejsca będące przedmiotem narracji.

Podsumowując książka ?Wokół Lwowa. Szlakiem Sobieskiego? jest bardzo wartościową pracą, bowiem przypomina o miejscach które choć nie są już częścią Polski to jednak mają bardzo duże znaczenie w naszej historii. Polecam więc książkę wszystkim miłośnikom nie tylko Kresów Wschodnich, ale również tym dla których dzieje naszego kraju mają znaczenie.

Gorąco polecam!

Ryszard Jan Czarnowski – pisarz, teoretyk sztuki, grafik. Działacz drugoobiegowego ruchu wydawniczego w PRL, za co został uhonorowany przez Ministra Kultury i Sztuki odznaczeniem Zasłużonego Działacza Kultury. Zakochany z wzajemnością – jak mówi – w Kresach Rzeczypospolitej Polskiej, autor opracowań na ten temat, m.in. Lwów. Okupacja niemiecka, Lwów. Okupacja sowiecka., Krzemieniec. Zaginione miasteczko, Żółkiew. Hetmańskie gniazdo.


Autor: Ryszard Jan Czarnowski

Tytuł: Wokół Lwowa. Szlakiem Sobieskiego

Wydawnictwo: Oficyna wydawnicza RYTM

Oprawa: Twarda

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-7399-716-5

Liczba stron: 192

Format: 25 x 17,5 cm

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.