F-35B lądujący na amerykańskim uniwersalnym okręcie desantowym USS Wasp (LHD-1) / Wikimedia Commons.

Rząd Australii podjął decyzję o rezygnacji z F-35B

Gabinet Tony’ego Abbotta przygotowując Białą Księgę obronności kraju, podjął decyzję o rezygnacji z zakupu myśliwców 5. generacji F-35B Lightning II.

>>> Myśliwce 5. generacji ? stan na A.D. 2015 <<<

Uznano, iż uzbrojenie dwóch okrętów desantowych typu Canberra (LHD; Landing Helicopter Dock): będącego już w służbie HMAS Canberra (LHD 02) oraz planowanego HMAS Adelaide (LHD 01) jest zbyt kosztowne na możliwości finansowe kraju. Nie wynika to tylko z wysokiej ceny jednostkowej samolotów, ale także z dodatkowych kosztów zmodernizowania okrętów, które pochłonęłoby wzmocnienie pokładu lotniczego, instalacja elektronicznego systemu wspomagania zbliżania oraz reorganizacja hangarów dla maszyn, gdyż obecnie są one przystosowane dla samolotów AV-8B Harrier.

Pomimo anulowania zakupu wersji F-35B, rząd nie rezygnuje z nabycia 72 myśliwców w klasycznej wersji F-35A (CTOL; Conventional Take-off and Landing).

Lockheed Martin F-35B Lightning II jest wersją krótkiego/pionowego startu i lądowania (STOVL; Short Take-off/Vertical Landing) myśliwca 5. generacji opracowywanego przez Stany Zjednoczone w kooperacji z wieloma państwami. Program rodziny samolotów F-35 szacowany na 1,45 bln USD jest najdroższym w historii USA.

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.