Eurocopter H225M Caracal / Źródło: Wikimedia Commons

Rząd zerwał negocjacje z Airbusem ws. śmigłowców Caracal

Ministerstwo Rozwoju zerwało negocjacje umowy offsetowej z Airbus Helicopters dotyczącej kontraktu na zakup śmigłowców wielozadaniowych EC725/H225M Caracal dla Wojska Polskiego.

W dniu 4 października br. Ministerstwo Rozwoju (MR) poinformowało o zerwaniu negocjacji z francuskim koncernem zbrojeniowym Airbus Helicopters dotyczącej kontraktu na zakup śmigłowców wielozadaniowych EC725/H225M Caracal. W komunikacie na stronie internetowej MR czytamy:

Polska uznaje za zakończone negocjacje umowy offsetowej z Airbus Helicopters związanej z kontraktem na zakup śmigłowców wielozadaniowych Caracal dla polskiej armii. Kontrahent nie przedstawił oferty offsetowej zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego. Wysokość kontraktu to ok. 13,5 mld zł. Co najmniej tyle samo powinna wynieść wartość zobowiązań offsetowych spełniających cele określone w ustawie offsetowej.

W trakcie trwających od roku negocjacji, strona polska wykazała pełną otwartość i gotowość do wypracowania rozwiązań możliwych do zaakceptowania przez obie strony. Dla polskiego rządu absolutnym priorytetem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa państwa i zapewnienie warunków do rozwoju polskiego przemysłu obronnego.

Rozbieżności w stanowiskach negocjacyjnych obu stron uniemożliwiają osiągnięcie kompromisu, w związku z czym dalsze prowadzenie rozmów jest bezprzedmiotowe.

Negocjacje umowy offsetowej rozpoczęły się 30 września 2015 r. po rozstrzygnięciu przez Ministerstwo Obrony Narodowej przetargu na dostawę śmigłowców wielozadaniowych dla polskiej armii.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju: Oświadczenie w sprawie negocjacji offsetowych z Airbus Helicopters

Poprzedni rząd i MON pod kierownictwem Tomasza Siemoniaka zaaprobowali zakup 50 śmigłowców Caracal dla Wojska Polskiego za 13,347 mld PLN brutto (łącznie z umową offsetową), o czym ostatecznie informował parlamentarzystów w dniu 24 września ub. r. podczas posiedzenia Komisji Gospodarki szef IU MON (czytaj więcej: Inspektorat Uzbrojenia podał cenę śmigłowców Caracal). Decyzja była poprzedzona testami śmigłowca, które zakończyły się pozytywną opinią Wojska Polskiego. W połowie listopada ub. r. francuski gigant zbrojeniowy informował o możliwych inwestycjach firmy w Polsce, które zostałyby przeprowadzone wraz z zakupem maszyn (czytaj więcej: Inwestycje Airbusa wraz z zakupem śmigłowców Caracal).

Po wygranych wyborach parlamentarnych przez Prawo i Sprawiedliwość, nowe kierownictwo MON z Antonim Macierewiczem na czele opowiedziało się za rezygnacją z zakupu jednego typu śmigłowców, w tym przypadku Caracali (czytaj więcej: Polska nie kupi 50 śmigłowców Caracal? [AKTUALIZACJA]) i dostawie trzech modeli, czyli również AW149 od włosko-brytyjskiej AgustaWestland (z PZL-Świdnik S.A.) oraz S-70i Black Hawk wraz z S-70B Seahawk od amerykańskiego Sikorsky Aircraft Corporation (z PZL-Mielec Sp. z o.o.) (czytaj więcej: Macierewicz: Śmigłowce od trzech dostawców).

Na początku sierpnia br. Nasz Dziennik poinformował o głębokim impasie pomiędzy polskim rządem a francuskim, jednak później Minister Rozwoju, Mateusz Morawiecki zdementował te informacje (czytaj więcej: Nasz Dziennik: Rząd odrzucił francuską propozycję ws. Caracali oraz: Minister Morawiecki dementuje informacje ws. Caracali).

Czytaj także:

EC-725 Caracal ? dużo szumu, mało faktów

Śmigłowce Caracal dla Kuwejtu

Eurocopter EC-725 zestrzelony w Meksyku

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.