Sam Childers ?W obronie innych? – recenzja

W czwartek, w dniu 16 czerwca 2016 roku na polskim rynku wydawniczym miała miejsce premiera książki Sama Childersa pt. ?W obronie innych? ? książka ukazała się za sprawą wydawnictwa WarBook i opisuje Sama byłego członka gangu motocyklowego, a obecnie założyciela fundacji Angels of East Africa ratującej życie dzieci w Sudanie Południowym i Ugandzie.

?W obronie innych? to licząca ponad dwustu stronicowa książka składająca się z 13 rozdziałów, podziękowania autora oraz posłowia do wydania polskiego. Poznajemy osobę Sama Childersa ? dowiadujemy się wiele o latach jego młodości, okresie dorastania czy dorosłym życiu. Dostrzegamy problemy, z jakimi się borykał ? alkohol i uzależnienie od narkotyków ? oraz błędy, jakie popełnił ? handel narkotykami, czy ochrona transakcji narkotykowych ? ale co najważniejsze jego nawrócenie na chrześcijaństwo i całkowitą przemianę.

Czytając dowiadujemy się jak były członek gangu motocyklowego za namową pewnego pastora wyruszył do Sudanu a niedługo potem wyciągając wnioski z tego, co tam zobaczył całkowicie zmienił swoje życie, stał się pastorem i założycielem fundacji Angels of East Africa ? która prowadzi sierociniec dla dzieci w Nimule. Na przemian dowiadujemy się o prywatnym życiu Sama i jego działalności w Afryce ? o tym, jak godzi swoje życie rodzinne z pomocą i walką o życie innych. Niejednokrotnie czytelnik jest świadkiem głębokiej wiary Sama Childersa i jego poświęcenia dla sprawy ratowania dzieci.

Książka posiada bogaty opis tego, w jakich warunkach żyją ludzie w Sudanie Południowym i Ugandzie oraz w jaki sposób autor zyskał przydomek ?Kaznodzieja z karabinem?. Lektura dostarcza wiedzy na temat tego, jak Sam zdobywa fundusze na działanie fundacji i dalszą pomoc ? widzimy trudy, z jakimi się spotyka oraz obojętność świata na wołanie biednych afrykańskich dzieci. Nie braknie opisów zbrodni popełnianych Armię Bożego Oporu (ang. Lord?s Resistance Army, LRA) założoną przez zbrodniarza wojennego Josepha Konyego ani wspomnień o działaniach Sama i żołnierzy Ludowej Armii Wyzwolenia Sudanu (ang. Sudan People’s Liberation Army, SPLA) starających się nieść pomoc bezbronnym cywilom atakowanym przez z siły LRA. Kolejnym elementem są zdjęcia wplecione w tekst ? oprócz samego autora na zdjęciach występują dzieci, zwykli ludzie oraz żołnierze SPLA ? przedstawiające obraz cierpiącej Afryki.

OCENA

?W obronie innych? to wyjątkowa i bez wątpienia zmuszająca do refleksji opowieść o przemianie człowieka, o jego niezachwianej wierze w Boga i walce o życie dzieci w Ugandzie i Sudanie Południowym. Czytając książkę, wielokrotnie zastanawiałem się nad aspektami moralnymi wyboru, jakiego dokonał Sam Childers. Z podziwem patrzyłem na to, jak ze zwykłego przestępcy i człowieka o wielu problemach stał się najpierw dobrym człowiekiem a później obrońcą innych.

Jak już wspomniałem wyżej, książka wielokrotnie zmuszała mnie do głębokich refleksji ? w kwestii motywów i działań autora, a innym razem w kwestii tego, jak obojętny jest świat na los biednych afrykańskich kobiet, dzieci i mężczyzn każdego dnia walczących o przeżycie. Głęboko uderzył mnie fakt rozmów pokojowych, w których udział brał także Sam Childers ? to bardzo ciekawy, ale i przygnębiający fragment.

Kiedy pierwszy raz spotkałem się z postacią Sama Childersa, oglądając film z 2011 roku pt. ?Kaznodzieja z karabinem odniosłem wrażenie, że patrzę na głęboko podkoloryzowany obraz rodem z Hollywood, niewzbudzający szczególnych emocji i nieukazujący Sama jako kogoś wyjątkowego [bo taki właśnie jest] – dopiero teraz dzięki wydanej w Polsce książce zrozumiałem pewne aspekty tego, co nim kieruje.

Ta książka zmieniła moje podejście do życia ? na pewno pomogła mi doceniać bardziej to, co mam. Dopiero teraz, tak naprawdę zauważyłem, jak bardzo świat, w którym żyjemy, jest chory i jak samolubni wszyscy jesteśmy ? odwracamy głowy i udajemy, że nic się nie stało. Często moje recenzje zachęcają innych do przeczytania książki i wyrobienia własnej opinii ? tym razem powiem więcej:

Musicie ją przeczytać! Ta książka zmieni was na zawsze!

O autorze:

SAM CHILDERS jest byłym członkiem subkultury motocyklistów, który poświęcił swoje życie i swoje zasoby ratowaniu dzieci w strefie wojny w Sudanie. Razem z żoną Lynn założył sierociniec Children?s Village w Nimule w Sudanie, gdzie aktualnie pod ich opieką przebywa kilkaset dzieci.

Więcej informacji o pracy Sama w Ugandzie i Sudanie Południowym wraz z dodatkowymi zdjęciami znajdziesz na stronie www.machinegunpreacher.org


okładka "W obronie innych"Autor: Sam Childers

Tytuł: W obronie innych

Wydawnictwo: WarBook

Oprawa: miękka

Rok wydania: 2016

ISBN:  978-83-64523-55-7

Liczba stron: 228

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.