/Fot. kpt. Bogdan Lewandowski

Samobieżne Moździerze RAK na poligonie w Nowej Dębie [GALERIA]

W dniach od 6 marca do 7 kwietnia br., na terenie Huty Stalowej Wola S.A. (HSW) i w pobliskim Ośrodku Szkolenia Poligonowego w Nowej Dębie trwało szkolenie obsady etatowej kompanijnego modułu ogniowego (KMO) M120K pk. ?RAK?.

Jak poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ) w dniach od 6 marca do 7 kwietnia 2017 roku na terenie Huty Stalowej Wola S.A. (HSW) i w pobliskim Ośrodku Szkolenia Poligonowego w Nowej Dębie żołnierze Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia uczestniczyli w szkoleniu obsady etatowej kompanijnego modułu ogniowego (KMO) M120K pk. ?RAK?.

Komunikat prasowy opublikowany w dniu 10 kwietnia br. na stronie Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych podaje, że żołnierze z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia jako pierwsi w kraju brali udział w kursie obsług nowego modułu ogniowego. Szkolenie, które przechodzili żołnierze, składało się z dwóch etapów.

Przez pierwsze dwa tygodnie uczestniczący w szkoleniu żołnierze zgłębiali wiedzę teoretyczną ? uczestniczyli w zajęciach z budowy i eksploatacji uzbrojenia i sprzętu wojskowego poznając ogólną charakterystykę i przeznaczenie nowego sprzętu. Drugim etapem szkolenia było wykorzystanie zdobytej wcześniej wiedzy w praktyce podczas zajęć ze strzelania i kierowania ogniem w pobliskim Ośrodku Szkolenia Poligonowego w Nowej Dębie.

/Fot. kpt. Bogdan Lewandowski

Szkolenie odbywało się przy współpracy inżynierów z Huty Stalowej Wola S.A. – oraz firm biorących udział w pracach nad modułem ogniowym ?RAK? tj. firmy Arex sp. z o. o., WB Electronics sp. z o.o. oraz Rosomak S.A., – którzy wspierali załogi i grupy zabezpieczenia logistycznego. Działania poligonowe żołnierzy z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia nadzorował także kierownik szkolenia płk. rez. Marek Skubiszewski, który pochwalił ćwiczących żołnierzy za zaangażowanie podczas szkolenia i stwierdził, że ich cenne uwagi dotyczące nowego sprzętu przyniosą usprawnienia i ułatwią realizację nowych zadań stawianych przez przełożonych.

Ćwiczenia, o których mowa w poniższym artykule to nie jedyne zaplanowane szkolenia z wykorzystaniem kompanijnego modułu ogniowego (KMO) M120K pk. ?RAK?. Jak twierdzi Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, w połowie maja br. zrealizowana ma zostać kolejna faza szkolenia ? tym razem w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. Wówczas to, cały moduł ogniowy Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia zakończy kurs strzelaniem amunicją bojową.

Galeria

(fot. kpt. Bogdan Lewandowski, DG RSZ) 

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

RAK?

Samobieżny Moździerz RAK jest to działo polowe, zaprojektowane w Centrum Produkcji Wojskowej Huta Stalowa Wola S.A. i wyposażone w automatycznie ładowany moździerz kal. 120 mm montowany na podwoziu kołowym SMK 120, pochodzącym z Kołowego Transportera Opancerzonego Rosomak. SMK RAK zdolny jest do oddawania celnych strzałów na odległość od 8 do 12 km, a oprócz standardowych granatów może strzelać pociskami z ładunkiem kumulacyjnym. Czas przygotowania do otwarcia ognia wynosi 2 minuty, a stanowisko ogniowe może zmienić w ciągu 15 sekund od wystrzelenia ostatniego granatu.

Pojazd jest wyposażony w cyfrowy system kierowania ogniem, składający się m.in. z kamery termalnej i dalmierza laserowego, dzięki czemu może skutecznie działać w dzień i w nocy. Dane do prowadzenia ognia może m.in. czerpać z bezzałogowego aparatu powietrznego typu FlyEye. SMK RAK może również strzelać zdalnie jako broń bezzałogowa, wykorzystując komendy i dane przekazywane drogą elektroniczną do komputera pojazdu. W przyszłości, system wieżowy moździerza RAK będzie mógł być zastosowany także na okrętach i w fortyfikacjach.

Źródło: DG RSZ 

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.