?Ścigacze Polskiej Marynarki Wojennej w II wojnie światowej? – recenzja

Polska Marynarka Wojenna zapisała piękną kartę w zmaganiach wojennych toczonych w latach 1939 ? 1945. Nie dziwi więc fakt, że postawa polskich marynarzy w tym okresie cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno badaczy jak i czytelników. Za sprawą Oficyny Wydawniczej Alma ? Press na rynku wydawniczym ukazała się książka ?Ścigacze Polskiej Marynarki Wojennej w II wojnie światowej? podejmująca mało znany aspekt funkcjonowania polskiej floty wojennej.

Autorem pracy jest Mariusz Borowiak ? wybitny historyk marynista mający na swym koncie kilkanaście książek poświęconych w większości dziejom polskiej floty. Wśród bestsellerów, które wyszły z pod ręki tego autora warto choćby wymienić książki takie jak ?Plamy na banderze?, ?Admirał Unrug 1884-1973?, czy też ?Mała flota bez mitów?. Omawiana praca jest zaś już 15 tytułem tego badacza wydanym przez Oficynę Wydawniczą Alma ? Press. Publikacja ?Ścigacze Polskiej Marynarki Wojennej w II wojnie światowej? ukazała się w ramach serii ?Nieznane oblicza historii? co już na pierwszy rzut oka zwiastuje nam, że mamy do czynienia z tematem niezbyt często przewijającym się w historiografii.

Ścigacze były to małe okręty, rozwijające duże prędkości pozwalające szybko dotrzeć do celu oraz równie szybko ewakuować się po wykonanym ataku. Jednostki te przeznaczone były do operowania na niewielkich odległościach od baz [np. kanał La Manche] działały zazwyczaj, nocą lub w podczas mgły po to by maksymalnie zaskoczyć przeciwnika. Załoga polskich ścigaczy składała się od 11 do 17 osób w zależności od typu jednostki. To właśnie te okręty stały się przedmiotem narracji najnowszej pracy Mariusza Borowiaka. Podczas lektury dwunastu rozdziałów książki poznajemy szereg różnych aspektów związanych z tym rodzajem broni. Począwszy od ogólnej historii ścigaczy z uwzględnieniem ich osiągnięć w czasie I wojny światowej, poprzez starania PMW o wzbogacenie własnych sił o ten rodzaj okrętów, a skończywszy na działalności polskich ścigaczy w czasie II wojny światowej. To właśnie ten ostatni aspekt jest szczególnie interesujący, poznajemy bowiem dzieje dziesięciu ścigaczy [S1 ? S10] walczących w latach 1940 ? 1945 z Kriegsmarine. Polacy w tym okresie wykonali szereg akcji bojowych czy też patrolowych dzięki którym zyskali szacunek i uznanie w oczach Aliantów. Książkę zamyka rozdział poświęcony losom ?drobnoustrojów? po zakończeniu działań wojennych. Okazuje się, że wydzierżawione od Brytyjczyków okręty po wojnie trafiły w ręce prywatne, gdzie po przebudowie pełniły funkcje jachtów, bądź barek mieszkalnych. Co ciekawe niektóre z nich jak choćby S ? 3, czy też S ? 7 służą nowym właścicielom do dnia dzisiejszego.

Styl w jakim swe kolejne książki tworzy Mariusz Borowiak sprawia, że podobnie jak w przypadku poprzednich prac autora także i książkę ?Ścigacze Polskiej Marynarki Wojennej w II wojnie światowej? czyta się świetnie. Ciekawy sposób prowadzenia narracji, wzbogacony licznym relacjami marynarzy pływających na polskich drobnoustrojach to wszystko sprawia, że ani na chwilę nie ma mowy o znudzeniu tematem. Kolejnym atutem pracy jest szata graficzna, otrzymujemy bowiem sporo ciekawych zdjęć uzupełniających prowadzoną narrację. Innym ciekawym zabiegiem jest umieszczenie licznych tabel w których szerzej zostały przedstawione biogramy dowódców polskich ścigaczy, bądź też charakterystyki uzbrojenia polskich jednostek.

Podsumowując książka ?Ścigacze Polskiej Marynarki Wojennej w II wojnie światowej? jest bardzo ciekawą pozycją podejmującą mało znany aspekt funkcjonowania polskiej floty w II wojnie światowej. Polecam ją wszystkim czytelnikom zainteresowanym historią Polski.


mat.pra

Autor: Mariusz Borowiak  
Tytuł:Ścigacze Polskiej Marynarki Wojennej w II wojnie światowej
Wydawca: Wydawnictwo Alma ? Press 
Rok wydania: 2015
Stron: 256
Oprawa: Twarda, foliowana 
ISBN: 978-83-7020-611-6

Absolwent historii na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Interesuje się historią wojskowości XIX i XX wieku oraz dziejami Rosji. Był członkiem koła historyków krajów Europy Wschodniej.