Scott McEwen, Thomas Koloniar „Snajperzy. Droga bez powrotu” ? recenzja

W Afganistanie talibowie porywają jedyną kobietę-pilota Night Stalkerów, czyli elitarnego 160. Pułku Lotnictwa Operacji Specjalnych. Ranna chorąży Sandra Brux pada ofiarą brutalnego gwałtu, którego publikacja nagrania wideo grozi międzynarodowym skandalem i kompromitacją Stanów Zjednoczonych. Porywacze żądają od Białego Domu 25 mln USD okupu, który jednak okazuje się tylko fortelem z ich strony i nie mają zamiaru jej uwolnić. Sytuacja się jeszcze bardziej komplikuje, gdyż w poranioną nogę Brux wdarła się gangrena grożąca jej śmiercią, a czas nieubłaganie ucieka… Gdy po nieudanej akcji specjalsów z US Navy SEALs Team Six, wydaje się że Ameryka będzie musiała ukorzyć się przed porywaczami, do nieautoryzowanej przez prezydenta akcji ratunkowej wyrusza najlepszy z najlepszych, komandos Gil Shannon…

Współautor autobiograficznej książki legendarnego już Chrisa Kyle’a „Snajper. Historia najniebezpieczniejszego snajpera w dziejach armii amerykańskiej” z 2013 roku, powraca z kolejną opowieścią o specjalsach US Navy SEALs w roli głównej.

?Snajperzy. Droga bez powrotu? przenosi nas tym razem do niebezpiecznego Afganistanu, gdzie porwania dla okupu są codziennością. Jedną z ofiar tego procederu staje się chorąży Sandra Brux, 29-letnia jedyna kobieta-pilot śmigłowca UH-60M Black Hawk, należącego do Night Stalkerów. W czasie udzielania wsparcia dla swoich kolegów z US Army Rangers w prowincji Nangarhar, zostaje ranna w nogę i dostaje się do niewoli talibów i ich nowych sojuszników z islamistycznej partii politycznej Hezb-e Islami Chalis (HICh).

Sandra zostaje brutalnie pobita i zgwałcona, a całe zajście nagrane kamerą wideo. Nagranie to, przesłane później władzom USA, stanie się narzędziem do szantażu, z żądaniem najpierw 25-milionowego okupu, a później wycofania się wojsk NATO z Afganistanu. Do dalekiego kraju wysłano starszego bosmana sztabowego Gila Shannona, doświadczonego komandosa US Navy SEALs Team Six (DEVGRU), który będzie czekał na miejscu, wraz ze swoimi ludźmi na zielone światło do akcji ratunkowej. Jednak zgody Waszyngtonu nie ma? Życie Sandry staje się częścią wielkiej polityki, na co nie ma zgody wśród żołnierzy. W tym samym czasie pada zielone światło, ale dla innej operacji. ?Tygrysi Pazur? to czarna operacja w sąsiednim Iranie…

Gdy w tym samym czasie drużyna specjalsów doznaje porażki podczas nielegalnej próby odbicia Sandry, ostatnią deską ratunku staje się Gil, który dopiero co wrócił z brudnej roboty z kraju Persów. Jednak po porażce, która wyszła na jaw, nie ma zgody na powtórzenie operacji, więc Shannon stawia swoją karierę wojskową na szali. Gil nie jest jednak osamotniony. Ramię w ramię w ryzykownej operacji stają jego druhowie z DEVGRU: st. bsm. szt. Halligan Steelyard i kpt. Daniel Crosswhite, a także afgański tłumacz Forogh, który wprowadzi go do swojej rodzinnej wioski Bazarak, gdzie dziesiątki uzbrojonych po zęby talibów przetrzymuje Sandrę, oraz mąż porwanej, mjr John Brux, który usiądzie za sterami zmodyfikowanego gunshipa AC-130J Spectre, należącego do CIA. Czy dadzą radę i czy będą mogli liczyć na ?kawalerię?, gdy zrobi się zbyt gorąco, czy może Ameryka wyprze się swoich najdzielniejszych synów w imię polityki? Musicie przekonać się o tym sami…

„Snajperzy. Droga bez powrotu” porywa wartką akcją, która rozwija się praktycznie od samego początku, by osiągnąć kulminację na ostatnich stronach. Szczegółowa, momentami porażająca brutalnością wojny partyzanckiej, jest pozycją obowiązkową dla fanów sił specjalnych. Autorzy wymieszali w swojej książce fanatyzm islamski, niemoc władz USA z koleżeńską solidarnością wśród żołnierzy, czy nawet ze zwykłym poczuciem ludzkiej powinności wobec zdeptanego człowieczeństwa chorążego Sandry Brux. Mieszanka ta jest wręcz wybuchowa.

SCOTT MCEWEN (ur. 1961) ? pracuje jako adwokat w San Diego w Kalifornii. Wcześniej wykładał w Thomas Jefferson School of Law. Dorastał w górach wschodniego Oregonu, gdzie został skautem i zdobył wszystkie sprawności wymagane do otrzymania tytułu Eagle Scout. Przy każdej nadarzającej się okazji wędrował, łowił ryby i polował. Uzyskał licencjat w Oregon State University, a następnie przez dłuższy czas studiował i pracował w Londynie. Scott współpracuje z kilkoma wojskowymi organizacjami charytatywnymi, które również wspiera. Należy do nich The Navy SEAL Foundation.

THOMAS KOLONIAR (ur. 1968) ? jest autorem post-apokaliptycznej powieści ?Cannibal Reign?. Uzyskał licencjat z literatury angielskiej na University of Akron. Przez pewien czas pracował w policji w Akron w stanie Ohio. Obecnie mieszka w Meksyku.


McEwen_SnajperzyAutorzy: Scott McEwen, Thomas Koloniar

Tytuł: Snajperzy. Droga bez powrotu / Sniper Elite: One-Way Trip

Wydawnictwo: Znak literanova

Oprawa: Miękka

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-240-3556-4

Liczba stron: 413

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.