Pomnik ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu. Źródło: Wikimedia Commons

Sejm oddał hołd ofiarom zbrodni wołyńskiej – 11 lipca dniem pamięci ofiar

Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. W głosowaniu uchwałę poparło 432 posłów, nikt nie głosował przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu.

Po raz pierwszy polski parlament jednoznacznie sklasyfikował zbrodnię wołyńską (która objęła swoim zasięgiem cały południowo-wschodni obszar Kresów) jako ludobójstwo. Należy przypomnieć, że trzy lata temu posłowie nie doszli do porozumienia w tej sprawie nazywając zbrodnie „czystką etniczną o znamionach ludobójstwa”. Tym bardziej należy podkreślić, że uchwała została przyjęta głosami wszystkich klubów parlamentarnych (jedynie 10 posłów wstrzymało się od głosu).

Uchwała, oprócz uznania zbrodni za ludobójstwo i ustanowienia 11 lipca dniem pamięci, wyraża uznanie żołnierzom Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i polskiej samoobrony oraz wyraża szacunek Ukraińcom ratującym Polaków. Jest też mowa o ukraińskich ofiarach polskich akcji odwetowych. Ponadto posłowie wezwali do ustalenia i oznaczenia wszystkich miejsc zbrodni oraz pochówku ofiar.

Pewną kontrowersję budzi fakt, że Sejm ustanowił dzień pamięci jedynie uchwałą, a nie ustawą. Nie zmienia to jednak faktu, że dzisiejsza decyzja posłów ma charakter przełomowy.

Źródło: sejm.gov.pl, rp.pl