K808. / fot. Hyundai Rotem.

Setki nowych kołowych wozów opancerzonych dla Armii Korei Płd.

Jak poinformowała południowokoreańska agencja ds. zakupów wojskowych DAPA, przedsiębiorstwo Hyundai Rotem dostarczy Armii Korei Południowej (ROKA) 600 nowych, kołowych wozów opancerzonych K808 8×8 oraz K806 6×6, których produkcja seryjna właśnie rusza.

W piątek, 8 grudnia br. przedsiębiorstwo Hyundai Rotem poinformowało o planach uruchomienia w 2018 roku produkcji seryjnej nowych, kołowych wozów opancerzonych K808 8×8 oraz K806 6×6, które w ramach kontraktu z agencją ds. zakupów wojskowych DAPA (Defense Acquisition Program Administration) o wartości 390,7 mld KRW (358 mln USD), zostaną dostarczone jednostkom Armii Korei Południowej (Republic of Korea Army; ROKA) w liczbie, jak ustalił portal IHS Jane’s 360 ? odpowiednio ? 500 oraz 100 egzemplarzy, które wejdą na uzbrojenie pod nazwą KW1 Scorpion. Hyundai Rotem pokonał oferty konglomeratu Doosan Group, czyli pojazd o nazwie Black Fox oraz firmy Hanwha Techwin, która wystawiła MPV.

K808. / fot. Hyundai Rotem.

Jak podkreśla producent, to kolejny, po zawartym z końca 2016 roku kontrakcie na dostawę 16 wozów z produkcji niskoseryjnej (low-rate initial production; LRIP), który zostanie, tak jak poprzedni, wykonany w zakładach przedsiębiorstwa w Changwon (w prowincji Gyeongsang Południowy), leżących na południu kraju, do 2020 roku. Ocenia się, że Hyundai Rotem posiada moce produkcyjne do montażu około 100 pojazdów tego typu rocznie. Armia Korei Południowej zgłosiła zapotrzebowanie na nowe wozy opancerzone w czerwcu 2016 roku.

Po ogłoszeniu decyzji ws. nowego kontraktu, przedstawiciele Hyundai Rotem oświadczyli, że ten w pewnym sensie przyczyni się do poprawy wydajności produkcji i rentowności w zakresie montażu modeli K806 i K808, tym samym czyniąc je realną platformą eksportową. Firma twierdzi, że taka efektywność wzrośnie, ponieważ program będzie rozwijał się w nadchodzących latach, a ewentualne rynki dla pojazdów widzi w krajach Bliskiego Wschodu, Azji Południowo-Wschodniej czy Ameryki Południowej i Środkowej.

K808. / fot. Hyundai Rotem.

K808. / fot. Hyundai Rotem.

Oba modele pojazdów zostały opracowane w 2012 roku i zostały wyposażone w silniki wysokoprężne o mocy 420 KM, zapewniające im prędkość maksymalną do 100 km/h, które dostarczył koncern motoryzacyjny Hyundai Motor Company, a także w przekładnię z siedmioma biegami do przodu i dwoma wstecz. Transportery są zdolne do pokonywania przeszkód terenowych o nachyleniu 60% (podjazd) i 30% (zjazd), a w przypadku K808 również przeszkód wodnych, dzięki śrubom napędowym z prędkością do 10 km/h.

Jeśli chodzi o gabaryty wozów, to 20-tonowy i wyposażony w cztery osie K808 ma długość 7,4 metra, szerokość 2,7 metra i wysokość 2,9 metra. Z kolei 16-tonowy i wyposażony w trzy osie K806 ma długość 6,8 metra, szerokość 2,7 metra i wysokość 2,9 metra. Oba są w stanie przewieźć do 11 żołnierzy desantu wraz z załogą, natomiast uzbrojenie K808 stanowią, opracowane przez S&T Motiv (dawne zakłady Deawoo Precision Industries), ciężki karabin maszynowy K6 kal. 12,7 mm (licencjonowany M2 Browning) lub granatnik automatyczny K4 kal. 40 x 53 mm. W przypadku K806, uzbrojenie stanowi uniwersalny karabin maszynowy K12 kal. 7,62 mm. Załogi wozów są skutecznie chronione przed ostrzałem z broni kal. 12,7 mm, dzięki całkowicie spawanemu kadłubowi pojazdów. Producent nie wykluczył również możliwości dołączenia opancerzenia dodatkowego. Ponadto, wozy zostały wyposażone w wyrzutnie granatów dymnych, automatyczny system gaszenia pożaru

Co ciekawe, jeśli odbiorca sobie zażyczy, oba wozy mogą zostać wyposażone w cięższe uzbrojenie, dzięki którym zostaną przekształcone w kołowe, bojowe wozy piechoty, takie jak armatę automatyczną kal. 30 mm (do rażenia celów naziemnych i powietrznych), armatę kal. 90 mm (jako wóz wsparcia ogniowego) czy nawet moździerz automatyczny kal. 120 mm. Niebojowym wariantem, w jaki mogą zostać przekształcone, to wozy ewakuacji medycznej (WEM).

K806. / fot. Hyundai Rotem.

K806. / fot. Hyundai Rotem.

Pozyskanie przez Koreańczyków rodzimych pojazdów nowej generacji ma na celu zwiększenie mobilności, wytrzymałości oraz siły uderzenia czołowych i tyłowych jednostek piechoty zmechanizowanej Armii, gdyż ich zadania zostały rozszerzone w związku z planem reorganizacji struktur sił lądowych. Pojazdy wesprą także działania rozpoznawcze, zarówno na linii frontu, jak i na obszarach górskich (w przypadku K808), a także szybkich działaniach zaczepnych i rozpoznaniu na tyłach (w przypadku K806). Pojazdy będą współpracować z czołgami podstawowymi K1A1 Rokit i K2 Black Panther (czytaj także: Korea Płd. zwiększy o połowę liczbę czołgów K2 Black Panther?).

Obecnie, ROKA nie dysponuje pojazdami tej klasy, zbudowanymi w układzie napędowym 8×8 i 6×6. Posiada za to przestarzałe już włoskie transportery Fiat 6614 4×4 pod nazwą KM900 / 901 w liczbie 400 egzemplarzy (plus 82 w rezerwie), rodzime TM-170 4×4 pod nazwą Barracuda w liczbie 10 egzemplarzy (przeznaczone do operacji pokojowych ONZ), a także lekkie pojazdy taktyczne K151 4×4 (Kia Light Tactical Vehicle) w liczbie około 2.000 egzemplarzy.

K806. / fot. Hyundai Rotem.

K806. / fot. Hyundai Rotem.

Źródła:

armyrecognition.com: New wheeled armored vehicles K806 K808 for South Korean army

janes.com: Hyundai Rotem to start mass producing K806, K808 armoured vehicles

hyundai-rotem.co.kr: 8×8 WAV(K808, Infantry Combat Vehicle)

hyundai-rotem.co.kr: 6×6 WAV(K806, Armored Personnel Carrier)

Czytaj także:

Korea Płd. przetestowała nową rakietę balistyczną o wydłużonym zasięgu [WIDEO]

Korea Południowa prezentuje nową rakietę manewrującą Haeseong II [WIDEO]

Południowokoreańskie armatohaubice K9 Thunder dla Finlandii

Korea Płd. opracuje własny pocisk manewrujący i kupi kolejne Taurusy

Korea Płd. odebrała pierwszą partię pocisków manewrujących TAURUS KEPD 350K

Pokaz siły południowokoreańskiej armii [WIDEO]

Korea Płd. utworzy nową jednostkę wojsk specjalnych

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.