Wiceminister Jakub Skiba. /Fot. MSWiA.

Siedziba Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej w Warszawie?

Wiceminister MSWiA Jakub Skiba poinformował, że nowa unijna agencja ds. ochrony granic najprawdopodobniej będzie miała swoją siedzibę w Warszawie.

W trakcie posiedzenia Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych (ASW), wiceminister MSWiA Jakub Skiba ogłosił, że prawdopobnym jest, że nowa formacja Unii Europejskiej, Europejska Straż Graniczna i Przybrzeżna, której celem będzie wspieranie krajów członkowskich w ochronie granic zewnętrznych wspólnoty, będzie miała swoją siedzibę w Warszawie.

Wiceminister MSWiA stwierdził, że w nowo powstającej formacji Unii Europejskiej służyć będzie do 1500 osób, w związku z czym będzie to wymagać od Polski zaangażowania w postaci oddelegowania stu funkcjonariuszy gotowych do wzięcia udziału w operacjach Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej w każdym momencie.

Wiceminister Jakub Skiba podkreślił, że rząd wspiera idee powstania nowej agencji ds. ochorny granicy zewnętrznych wspólnoty europejskiej i jednocześnie przypomniał, że Polska od dawna angażuje się w ochronę granicy zewnętrznych państw członkowskich Unii Europejskiej. Funkcjonariusze Staży Granicznej prowadzą działania na granicy macedońsko-greckiej (czytaj także Funkcjonariusze Straży Granicznej z misją w Macedonii [ZDJĘCIA]) oraz serbsko-węgierskiej.

Zobacz także:

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.