Operator sił specjalnych USA w Afganistanie. (http://www.americanspecialops.com/)

Śmierć operatora sił specjalnych USA w Afganistanie

Jeden z żołnierzy sił zbrojnych USA został zabity, a dwóch innych zostało rannych w południowej części afgańskiej prowincji Helmand, gdzie toczą się ciężkie walki pomiędzy afgańskimi siłami rządowymi wspieranymi przez siły specjalne USA a grupami talibów.

Jeden żołnierz sił zbrojnych USA zginął, a dwóch innych zostało rannych podczas zaciętych walk z talibami w południowym Afganistanie. Do ciężkich walk, w których poległ operator sił specjalnych USA, doszło gdy połączone siły specjalne USA i Afganistanu prowadziły znalazły się pod ostrzałem w pobliżu miasta Marja w prowincji Helmand, która graniczy z Pakistanem.

Uszkodzeniu uległ jeden śmigłowiec ewakuacji medycznej HH-60G Pave Hawk. (DoD/Staff Sgt. Sara Csurilla/U.S. Air Force)

Uszkodzeniu uległ jeden śmigłowiec ewakuacji medycznej HH-60G Pave Hawk. (DoD/Staff Sgt. Sara Csurilla/U.S. Air Force)

Jak twierdzi, rzecznik prasowy Pentagonu Peter Cook, podczas walk uszkodzony został amerykański śmigłowiec. Straty poniosły także siły afgańskie ? kilku żołnierzy zostało rannych w walkach. Peter Cook powiedział, że na miejsce walk wysłano dwa śmigłowce ewakuacji medycznej ? HH-60 Pave Hawk ? z czego tylko jeden powrócił do bazy ? został on odwołany do bazy, po tym jak znalazł się pod ostrzałem talibów, a drugi wylądował bezpiecznie, ale uderzył w ścianę co, spowodowało uszkodzeni łopat wirnika, uniemożliwiając tym samym ponowny start. Według rzecznika Pentagonu walki nadal trwają, a na ziemi mogą znajdować się amerykańscy żołnierze aktywnie uczestniczący w potyczce z wrogiem.

W ostatnich miesiącach talibowie zintensyfikowali swoje wysiłki, mające na celu odebranie z rąk władz afgańskich kontroli nad częścią prowincji Helmand. USA odpowiedziały na nową ofensywę afgańskich talibów poprzez zwiększenie intensywności przeprowadzania operacji specjalnych wraz z siłami afgańskimi.

Operatorzy sił specjalnych mogą angażować się w szkolenie, doradzać oraz pomagać afgańskim kolegom po fachu. Śmierć operatora sił specjalnych USA to pierwsza śmierć amerykańskiego wojskowego w Afganistanie w 2016 roku – podkreśla ona ciągłość niebezpieczeństwa ? przed którym stoją amerykańscy żołnierze, którzy walczą w tym kraju od 2001 roku.

Czytaj także:

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.