Fot. US Army.

Somalia: Rajd amerykańskich specjalsów na pozycje Asz-Szabab

Jak twierdzi portal SOFREP.com, w dniu 21 listopada br. amerykańskie siły specjalne, wspierane przez somalijskich kolegów dokonały rajdu na pozycje bojówek islamistycznych Asz-Szabab w pobliżu miejscowości Kismaju w Jubalandzie, na południu Somalii.

Kismaju, Dżuba Dolna, Jubaland (Somalia). / Wikimedia Commons.

Kismaju, Dżuba Dolna, Jubaland (Somalia). / Wikimedia Commons.

W poniedziałek, 21 listopada br. w godzinach porannych czasu lokalnego (GMT+3) miało dojść do rajdu amerykańskich sił specjalnych (United States Special Operations Forces; SOF), z udziałem somalijskich jednostek Danab na pozycje bojówek islamistycznych Asz-Szabab w pobliżu miejscowości Kismaju na południu Somalii. Informację podał specjalistyczny portal SOFREP.com, powołując się na lokalnych fotoreporterów.

Rajd był wymierzony w Harakat Asz-Szabab al-Mudżahidin (HSM), zwane potocznie Asz-Szabab, somalijską radykalną islamistyczną organizację militarną, powiązaną z Al-Kaidą, w wiosce Berhani, leżącej ok. 35 km na północny-wschód od nadmorskiej miejscowości Kismaju, stolicy regionu Dżuba Dolna.

Jak twierdzą lokalni fotoreporterzy, do zeznań których dotarli twórcy portalu SOFREP.com, byli świadkami ataku obcych sił specjalnych na twierdzę w wiosce Berhani. Twierdzą, że siły koalicyjne aresztowały wieli podejrzanych ludzi o powiązania z grupą terrorystyczną Asz-Szabab. Dodają, że cztery domy w wiosce zostały podpalone przez siły zbrojne Jubalandu po opuszczeniu terenu przez obce siły specjalne.

Wioska Berhani została przejęta przez bojówkarzy Asz-Szabab w dniu 23 lipca br., gdy siły Jubalandu opuściły ją, podpalając wiele domów. Bojówkarze twierdzą z kolei, że akt ten ze strony wojsk Jubalandu miał być zemstą klanową i obiecywali bronić wioski przed przyszłymi atakami, blokując główną drogę dojazdową z Kismaju. Od lutego br. Asz-Szabab powoli odzyskuje kontrolę nad południowymi regionami somalijskiego Jubalandu, razem z wycofywaniem się sił rządowych i Unii Afrykańskiej, zajmując miasto portowe Marka.

Bojownicy Al-Szabab. / horseedmedia.net

Bojownicy Asz-Szabab. / horseedmedia.net

Ostatni rajd amerykańskich sił specjalnych na pozycje bojówkarzy z Asz-Szabab na zachód od Mogadiszu miał miejsce w maju br. (czytaj więcej: Rajd amerykańskich specjalsów w Somalii). W międzyczasie doszło do kilku nalotów, przeprowadzonych przez Dowództwo Afrykańskie Stanów Zjednoczonych (United States Africa Command; USAFRICOM) (czytaj więcej: Naloty Amerykanów na pozycje Asz-Szabab oraz: Amerykański nalot na obóz szkoleniowy Asz-Szabab).

Danab, czyli błyskawica to elitarny batalion wojsk specjalnych Somalijskiej Armii Narodowej (SNAF), które obejmują także brygadę komandosów z dowództwem w Bali-Dogle, leżącym 115 km na północny-zachód od Mogadiszu. Batalion został ustanowiony do prowadzenia operacji specjalnych, w tym niejawnych, amfibijnych, zwiadowczych i wywiadowczych, zwalczania terroryzmu i bojówkarzy oraz prowadzenia działań asymetrycznych w Somalii oraz poza nią. Żołnierze tej jednostki zostali przeszkoleni przez żołnierzy 1. Operacyjnego Oddziału Sił Specjalnych armii Stanów Zjednoczonych (zwanego potocznie Delta Force) oraz US Navy SEALs.

Źródło: sofrep.com: U.S. Special Operations Forces leads joint raid on Al Shabaab in southern Somalia

Czytaj także:

Turcja otwiera pierwszą bazę wojskową w Afryce

USA szukają lokalizacji pod drugą bazę wojskową w Afryce

Sekretna wojna i amerykańskie bazy w Somalii

Amerykańskie F-16 w Dżibuti

Powstanie chińska baza marynarki wojennej w Afryce

Somalia ? państwo upadłe

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.