Iftach Spector „Głośno i wyraźnie” ? Recenzja

Dzięki wydawnictwu Replika na polskim rynku wydawniczym pojawiła się bardzo ciekawa pozycja, którą są wspomnienia izraelskiego pilota z czasów wojen arabsko-izraelskich oraz późniejszego generała Sił Powietrznych Izraela Iftacha Spectora. Przy czym jego wspomnienia, zatytułowane ?Głośno i wyraźnie?, to nie tylko opis powietrznych walk, których oczywiście nie zabraknie, ale również wiele osobistych refleksji i rodzinnych relacji, pozwalających zrozumieć jego decyzje z 2003 r.

Iftach Spector – generał Sił Powietrznych Izraela, as myśliwski wojen z państwami arabskimi, z potwierdzonymi dwunastoma zestrzeleniami samolotów przeciwnika. Spector, jako pilot, brał udział w nalocie na okręt USS Liberty w 1967 r., a następnie uczestniczył w kolejnych konfliktach arabsko-izraelskich: wojnie sześciodniowej, wojnie ?na wyczerpanie?, wojnie Jom Kippur oraz w słynnym nalocie na iracki reaktor Osirak w 1981 r. Jednakże książka ?Głośno i wyraźnie? to nie tylko walki powietrzne, lotnictwo, wojna, ale również refleksje i wspomnienia autora dotyczące jego rodziny oraz życia w Izraelu.

Autor rozpoczyna swoją opowieść od fragmentu listu izraelskich pilotów z 2003 r., w którym wraz z innymi pilotami sprzeciwia się rozkazom nalotów na terytoria okupowane i krzywdzeniu cywilów. Generał Spector, wraz z grupą 27 innych sygnatariuszy listu, został wydalony ze służby w Izraelskich Wojskach Lotniczych. Odrzucenie przez środowisko wojskowe i polityczne w kraju pozwoliło Spectorowi na dokonanie chłodnej analizy swojej kariery, a także współczesnej polityki państwa Izrael. Spokojne przemyślenia w domowym zaciszu pozwoliły na wydanie barwnej książki, która dla autora była wręcz spowiedzią i chęcią wyrzucenia z siebie swojego zdania na temat trudnych dziejów swojego kraju.

Czytelnik może poznać dzieciństwo, stosunki rodzinne, przebieg szkolenia lotniczego i samą już służbę w lotnictwie generała Spectora. Poruszane przez autora wątki  prywatne w książce pozwalają poczuć atmosferę panującą w ówczesnym Izarelu. Szczególnie ciekawe przedstawia się historia rodziny pilota, która brała aktywny udział w walkach w czasie II wojny światowej i wojnie o niepodległość w 1948-1949. To właśnie skomplikowana rodzinna historia i kultywowane w niej tradycje ugruntowały charakter Iftacha Spectora jako świetnego pilota i krytycznego dowódcę.

Książka zawiera relację pilota z długiego i żmudnego szkolenia lotniczego, opis działań w czasie wojny sześciodniowej, relację z ataku na USS Liberty, walki powietrzne w ramach tzw. wojny na wyczerpanie, wojnę Jom Kippur, dokładny opis przygotowań i przebiegu ataku na iracki rekator atomowy Osirak w 1981 r. Spector nie opisuje wyłącznie swojej służby posiłkując się suchymi faktami czy raportami. W swoje wojenne historie wplata wiele własnych przemyśleń i opinii. Czytelnik może poczuć atmosferę jaka panowała wśród młodych pilotów zaczynających swoją przygodę z lotnictwem, a później płynnie przejść w wir walk toczonych pomiędzy skonfliktowanymi stronami. Pilot prowadzi nas przez swoją lotniczą drogę nie zapominając o swoich towarzyszach broni, którym poświęca w swojej historii wiele miejsca.

Czytelnikowi w ?Głośno i wyraźnie? mogą przeszkadzać częste zabiegi autora polegające na zaburzaniu chronologii opisywanych wydarzeń poprzez często wtrącanie retrospekcji. Iftach Spector bardzo często wraca do wspomnień z dzieciństwa i młodości, opisując swoich rodziców czy czasy szkolenia lotniczego oraz początków swojej służby w lotnictwie. Trudno uznać to za dużą wadę, gdyż autor wynagradza to czytelnikowi wieloma barwnymi historiami zawierającymi sporo ciekawych faktów i anegdot.

Wydaję mi się, że sięgając do książki większość czytelników zapewne będzie szukać spektakularnych opisów walk powietrznych, których oczywiście nie  brakuje. Jednak uważam, że warto również się skupić na prywatnych opowieściach autora, dostarczających wielu ciekawych informacji na temat życia w targanym częstymi konfliktami Izraelu. Dlatego też książką tą mogą być zainteresowani zarówno fani lotnictwa wojskowego, jak i wielbiciele biografii.


589

 Autor: Iftach Spector

Tytuł: Głośno i wyrażnie

 Wydawnictwo: Replika

Oprawa: Twarda + obwoluta

Rok wydania: 2015

ISBN: 978-83-7674-484-1

Liczba stron: 464

Format: 145×205 mm

>>>Książkę można kupić u wydawcy tutaj<<<

Komentarze

Absolwent WSIiZ w Rzeszowie. Do jego zainteresowań należą zagadnienia związane z Wojskiem Polskim, bezpieczeństwem, lotnictwem oraz historią. Pasjonat modelarstwa redukcyjnego.