Stany Zjednoczone i Wietnam rozpoczynają współpracę w zakresie zbrojeń

1 czerwca, podczas spotkania w Hanoi, Sekretarz Obrony USA Ashton Carter oraz jego wietnamski odpowiednik, generał Phung Quang Tranh podpisali umowę, mającą rozszerzyć współpracę między obydwoma krajami w dziedzinie zbrojeń i bezpieczeństwa.

Nie ma wątpliwości, iż zbliżenie Hanoi i Waszyngtonu spowodowane jest przez politykę prowadzoną w ostatnich latach przez Chińską Republikę Ludową; roszczeniowa postawa Pekinu w sprawie licznych terytoriów spornych wydaje się wręcz „popychać” kraje ościenne w ramiona Stanów Zjednoczonych. Same USA również szukają nowych sojuszników w rejonie Azji i Pacyfiku.

Już w październiku zeszłego roku administracja Baracka Obamy zniosła dużą część restrykcji, które ograniczały wymianę handlową między Stanami Zjednoczonymi i Wietnamem. Obecnie natomiast komitet senacki pod przewodnictwem senatora Johna McCaina pracuje nad ustawą, mającą znieść dotychczasowe embargo na eksport broni dla Hanoi. Podczas konferencji w Singapurze pod koniec maja, McCain podkreślał obopólne chęci do zwiększania współpracy gospodarczej i militarnej. W czasie tego samego spotkania Ashton Carter zaapelował do wszystkich stron uczestniczących w sporach o wyspy na Morzu Południowochińskim, by zaprzestały one ich militaryzacji oraz zakończyły wysuwanie kolejnych roszczeń; w obecnej sytuacji można to jednak traktować tylko i wyłącznie jako formalną deklarację.

Konferencja singapurska była swoistym wstępem do wizyty Cartera w Indochinach, złożonej z okazji dwudziestej rocznicy rozpoczęcia stosunków dyplomatycznych między Wietnamem i Stanami Zjednoczonymi. W Hanoi doszło do podpisania umowy, mającej po zniesieniu embarga umożliwić handel technologią wojskową, a także współpracą przy jej produkcji. Wietnamscy decydenci osiągnęli przy tym cel, jakim było uniezależnienie się od jednego tylko dostawcy broni (do tej pory 90% sprzętu posiadanego przez siły zbrojne tego kraju pochodziło z Rosji).

Należy przy tym zauważyć, iż Amerykanie nie oczekują gwałtownego wzrostu eksportu broni do Wietnamu, choćby z prozaicznego powodu, jakim są ograniczone fundusze, posiadane przez władze w Hanoi. Umowa ma natomiast dużą wagę polityczną i jest symbolem zdecydowanego odejścia władz w Wietnamie od dotychczasowych partnerskich stosunków z Pekinem.

Pierwszym krokiem uczynionym przez Waszyngton w celu polepszenia zdolności obronnych nowego azjatyckiego partnera było przekazanie 18 milionów dolarów, które mają zostać wydane na nowe okręty patrolowe dla służb ochrony wybrzeża. Jest prawdopodobne, iż zostaną one zakupione w firmie Metal Shark z Luizjany, która w jednostki tego typu zaopatruje US Coast Guard.