Żołnierze młodego rocznika z Tarnogórskiego 5 Pułku Chemicznego na zgrupowaniu poligonowym. / archiwum własne.
Żołnierze młodego rocznika z Tarnogórskiego 5 Pułku Chemicznego na zgrupowaniu poligonowym. / archiwum własne.

Noworoczne stawki wynagrodzeń dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało projekt rozporządzenia określający stawki wynagrodzenia dla żołnierzy zawodowych w ramach planowanych podwyżek. Propozycja zakłada wzrost wygrodzenia zasadniczego tzw. uposażenia, bez dodatków. W praktyce oznacza to podwyżkę dla żołnierzy od stopnia szeregowego do starszego chorążego w kwocie od 100 do 200 zł brutto.

Najwięcej pieniędzy ma trafć do kieszeni tych, którzy mają stopnie wojskowe od starszego chorążego sztabowego wzwyż. W myśl nowych przepisów szeregowy dostanie o 100 zł brutto więcej (wynagrodzenie zasadnicze po zmianie ? 2600 zł), sierżant o 160 zł brutto (3260 zł), a wynagrodzenie chorążego wzrośnie o 190 zł brutto (3550 zł). Podwyżkę najbardziej odczują jednak żołnierze w stopniu od starszego chorążego sztabowego do generała. Tu podwyżka będzie jednakowa dla wszystkich i ma wynieść aż 210 zł brutto. Nie jest to jednak rozwiązanie, które zadowala wszystkich, a swoje obiekcje wyraziły między innymi organizacje przedstawicielskie żołnierzy.

Uposażenie zasadnicze żołnierzy zawodowych (brutto) / http://wkuwyszkow.wp.mil.pl/

Uposażenie zasadnicze żołnierzy zawodowych (brutto) / http://wkuwyszkow.wp.mil.pl/

Według resortu obrony takie rozwiązanie ma sprawić, iż prestiż niektórych stanowisk będzie większy. Chodzi tu głównie o korpus podoficerów, gdzie teraz dysproporcje finansowe między stopniami są niewielkie, bo wynoszą tylko od 20 do 50 zł. Jak zaznaczają przedstawiciele resortu, pomimo otrzymania przez żołnierza awansu, brak jest wyraźnej motywacji finansowej do obejmowania wyższych i bardziej odpowiedzialnych stanowisk. Należy również podkreślić, iż podwyżka w praktyce będzie miała również wpływ na zwiększenie innych, wypłacanych przez wojsko należności, uzależnionych od wysokości ?podstawy? (dodatek za długoletnią służbę, zapomogi i nagrody uznaniowy, gratyfikacja urlopowa).

Planowane podwyżki będą wypłacane żołnierzom od stycznia 2016 roku.

Komentarze

Absolwent Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (obecnie Akademii Sztuki Wojennej). Instruktor strzelectwa sportowego, instruktor kalisteniki i zagorzały fan wycieczek górskich. Zdobywca Wojskowej Odznaki Górskiej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i Odznaki Skoczka Spadochronowego Służb Ochrony. Członek grupy rekonstrukcyjnej SPAP Wojkowice i Stowarzyszenia "Głos bohatera". Do głównych zainteresowań naukowych autora należą terroryzm międzynarodowy, przestępczość zorganizowana, społeczne inicjatywy w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz zarządzanie kryzysowe.