„Steadfast Jazz 2013” zbliża się wielkimi krokami

Już niedługo rozpoczną się ćwiczenia wojskowe NATO – „Steadfast Jazz 2013”, które zaplanowano na 2-9 listopada. W ćwiczeniach weźmie udział 20 państw Sojuszu oraz Ukraina, Finlandia i Macedonia. Ćwiczenia zostaną przeprowadzone na terenie Polski (poligon w Drawsku), Łotwy, Litwy i Estonii oraz na Morzu Bałtyckim.

SFJ_2013

Celem ćwiczeń wedle oficjalnych zapowiedzi ma być szkolenie i przetestowanie Sił Odpowiedzi NATO (NRF – NATO Response Force), zaawansowanych technologicznie, wielonarodowych sił o wysokiej gotowości, składających się z komponentów lądowego, powietrznego, morskiego oraz wojsk specjalnych. Będzie to również test interoperacyjności wojsk, a także sprawdzian kompetencji oraz przygotowania organów dowódczo-sztabowych biorących udział w ćwiczeniu. 20 października mają zakończyć się ostatnie przygotowania do ćwiczeń.

Żołnierze NRF podczas ćwiczeń. / Źródło: http://www.nato.int/

Żołnierze NRF podczas ćwiczeń. / Źródło: http://www.nato.int/

Jest to już 18. edycja ćwiczeń Sił Odpowiedzi NATO. Ćwiczenia będą odbywać się regularnie, co 2 lata, a następne zaplanowano w Portugalii. W scenariuszu ćwiczeń nie przewidziano konkretnego przeciwnika, a ni kierunku, z którego miałoby nadejść zagrożenie. Pod tym względem różni się od niedawnych manewrów „Zapad 2013” organizowanych przez Rosję i Białoruś.

Konferencja Planistyczna do ćwiczenia STEADFAST JAZZ 2013. / Źródło: http://www.sgwp.wp.mil.pl/

Konferencja Planistyczna do ćwiczenia STEADFAST JAZZ 2013. / Źródło: http://www.sgwp.wp.mil.pl/

Źródło:

http://www.defence24.pl/

http://www.jfcbs.nato.int/

Absolwent Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (obecnie Akademii Sztuki Wojennej). Instruktor strzelectwa sportowego, instruktor kalisteniki i zagorzały fan wycieczek górskich. Zdobywca Wojskowej Odznaki Górskiej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i Odznaki Skoczka Spadochronowego Służb Ochrony. Członek grupy rekonstrukcyjnej SPAP Wojkowice i Stowarzyszenia "Głos bohatera". Do głównych zainteresowań naukowych autora należą terroryzm międzynarodowy, przestępczość zorganizowana, społeczne inicjatywy w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz zarządzanie kryzysowe.