Bojownicy ISIS w Iraku. (Źródło: arabspring-news.com)

Straty terytorialne Państwa Islamskiego w 2015 roku [MAPA]

Pod koniec 2014 roku, Państwo Islamskie kontrolowało jedną trzecią Iraku i Syrii ? terytorium w przybliżeniu równy powierzchni Wielkiej Brytanii ? gdzie pod swoją kontrolą miało około 9 milionów ludzi. Jak podaje IHS Jane?s 360 niecałe dwa lata później samozwańczy kalifat stracił już 22% swojego terytorium.

Państwo Islamskie straciło kontrolę nad ponad połową tego terytorium (14%) w ubiegłym roku. Rok 2016 okazał się dla ISIS wyniszczający. Według IHS Jane, po tym, jak Kurdowie oraz inne mniejsze grupy ?umiarkowanej? arabskiej opozycji odbiły z rąk ISIS położone na północy Syrii miasto Tall Abjad, ekstremiści zmagają się z coraz większymi problemami. Tall Abjad to miasto, które przez długi czas służyło bojownikom ISIS jako droga do przerzutu zapasów i rekrutów z Turcji do stolicy samozwańczego kalifatu ? miasta Ar-Rakka.

Zamieszczona poniżej mapa przygotowana przez IHS Jane?s obrazuje straty terytorialne Państwa Islamskiego (ISIS) w 2015 roku:

Straty terytorialne ISIS w 2015 roku. Źródło: IHS Jane's 360.

Straty terytorialne ISIS w 2015 roku. Źródło: IHS Jane’s 360.

Ci sami Syryjczycy, którzy później stworzyli koalicję, która z pomocą rosyjskich i amerykańskich nalotów bombowych znajdują się o około 32 km (20 mil) od stolicy samozwańczego kalifatu. Sytuacja robi się nawet ciekawsza, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, iż siły powiązane z reżimem prezydenta Syrii Baszara al-Assada przeszły do ofensywy i walczą obecnie o starożytne miasto Palmira oraz zdobywają nowe tereny na wschodzie Aleppo.

>>>> Rozrost terytorium Państwa Islamskiego [WIDEO] <<<<

Nadal niejasne, jest to jaki skutek będzie miało wycofanie się kontyngentu wojskowego Federacji Rosyjskiej z Syrii, które rozpoczęło się we wtorek 15 marca 2016 roku na działania i istnienie ISIS. Chociaż rosyjskie myśliwce atakowały głównie inne grupy syryjskich rebeliantów walczących z reżimem Baszszara al-Assada to wspomagały one także ofensywy wojsk rządowych przeciw Państwu Islamskiemu. Federacja Rosyjska zaznaczyła, że zachowa zdolności do prowadzenia działań z bazy lotniczej Hmejmim oraz bazy marynarki wojennej w Tartus i będzie kontynuować działania mające na celu uderzenia w siły syryjskich rebeliantów.

Zobacz także:

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.