Fot. MSWiA.

Straż Graniczna zwiększyła liczbę patroli na granicy z Niemcami

O jedną czwartą zwiększono liczbę patroli funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji na granicy z Republiką Federalną Niemiec, w związku z możliwością nielegalnego jej przekraczania przez migrantów.

W okresie od stycznia do kwietnia br. zanotowano zwiększenie liczby patroli funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji na granicy z Niemcami o 25%. Ma to związek z decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariusza Błaszczaka z końca ubiegłego roku o skierowaniu dodatkowych funkcjonariuszy na granicę państwową polsko-niemiecką, w związku z możliwością nielegalnego przekraczania granicy państwowej przez migrantów z RFN.

Funkcjonariusze, zarówno umundurowani, jak i nieumundurowani Morskiego i Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej (SG) wraz z pomocą policjantów bez przerwy monitorują sytuację w swoich rejonach odpowiedzialności. Od czasu wejścia w życie decyzji ministra Błaszczaka, na obszarze odpowiedzialności Morskiego Oddziału SG przeprowadzono 755 patroli (dla porównania, w analogicznym okresie w zeszłym roku ? 670). Z kolei w rejonie od Świecka do Zgorzelca (obszar odpowiedzialności Nadodrzańskiego Oddziału SG) przeprowadzono 751 patroli w marcu br. i 364 do połowy kwietnia br. Dla porównania, przed wejściem w życie rozporządzenia, w grudniu ub. r. funkcjonariusze przeprowadzili na tym obszarze 540 patroli. Codziennie wysyłane są 2-3 patrole w wyznaczone rejony, a większą liczbę funkcjonariuszy kieruje się w newralgiczne punkty, takie jak okolice dawnych przejść granicznych w Słubicach, Kostrzynie, Zgorzelcu i Gubinie.

Granica państwowa polsko-niemiecka, znak graniczny nr. 864, okolice Dobieszczyna (woj. zachodniopomorskie, pow. policki, gm. Police). / Wikimedia Commons.

Granica państwowa polsko-niemiecka, znak graniczny nr. 864, okolice Dobieszczyna (woj. zachodniopomorskie, pow. policki, gm. Police). / Wikimedia Commons.

Minister Błaszczak otrzymuje informacje ze służb oraz od wojewodów. Z przekazywanych raportów wynika, że do tej pory nie odnotowano sytuacji związanej z zakłócaniem ładu i porządku publicznego.

Ponadto, wszystkie przypadki cudzoziemców zarejestrowanych do złożenia wniosku o azyl i przebywających w Niemczech, którzy przyjechali do Polski głównie w celu zrobienia zakupów, zostają odnotowane. Od początku 2016 roku do dnia 17 kwietnia takich przypadków było 110. Na cudzoziemców nakładane są mandaty karne i są oni odsyłani do Niemiec.

Czytaj także:

Granica jako zasadniczy element państwowości

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.