Źródło: youtube.com

Streszczenie działań w Syrii (06.11.2014r.)*

Portal Syria Deeply opublikował dzisiaj podsumowanie najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce w Syrii i związane są z syryjską wojną domową oraz wojną przeciwko organizacji terrorystycznej ISIS, która okupuje te tereny.

USA rozpoczęło naloty powietrzne na Grupę Khorasan

ABC News donosi, iż Stany Zjednoczone rozpoczęły naloty powietrzne na tereny północno-zachodnie Syrii. Są to pierwsze lotnicze akcje przeciwko grupie terrorystycznej od czasu początku akcji rozpoczętej 22 września br. Wykonano w sumie pięć nalotów przy użyciu statków załogowych i bezzałogowych. Już podczas pierwszej fali oficjalne źródła twierdziły, że ataki grupy Khorasan na USA i Europę były nieuniknione. Wydarzenie to ukazało się w mediach społecznościowych w postaci raportu na temat nalotu na Dżabhat at-Nusrę, paramilitarną grupę zbrojną islamistów, będącą współpracownikami Al-Kaidy, która ostatnio przejęła – od rebeliantów wspieranych przez USA -terytorium w prowincji Idib.

Grupą Khorasan określa się liczbę około pięćdziesięciu weteranów wojny w Afganistanie i Pakistanie, a także wojowników z Północnej Afryki i Czeczenii. Amerykański rząd twierdzi, iż zostali zesłani do Syrii przez przywódcę Al-Kaidy Ajmana az-Zawahiri?ego, który z wykształcenia jest lekarzem chirurgiem. Ich misją nie jest walka z rządem prezydenta Syrii Baszara al-Asada, ale przeprowadzanie zewnętrznych ataków, tworzenie urządzeń wybuchowych oraz rekrutacja zachodnich bojowników dla celów wykonawczych operacji. Grupa ta nie tylko ściśle współpracuje z Al-Kaidą, ale również wiąże swoją działalność z paramilitarną organizacją Frontu Obrony Ludności i Lewantu (Dzabhat al-Nusrą).

Ogień z moździerzy zabił co najmniej trzynastu uczniów szkoły w Syrii

Associated Press (AP) donosi, iż w środę wyniku ataku na zajęte przez rebeliantów przedmieścia Damaszku zginęło co najmniej trzynastu uczniów szkoły, w którą uderzyły pociski moździerzowe.

Dwóch samobójców zabiło w innym, potwornym ataku co najmniej 25 dzieci. Atak miał miejsce na terenie kontrolowanym przez syryjski rząd, w centrum miasta Homs.

Turcja ostrzega przed masakrą i konsekwencjami zajęcia miasta Aleppo

Turecki Premier Ahmed Davutoglu oskarżył syryjskie siły rządowe o popełnienia masakry w okolicach miasta Aleppo, które znajduje się w północno-zachodniej Syrii, 50km od granicy z Turcją. Wygłosił również obawę, iż Turcja zmuszona będzie zmierzyć się z nową falą syryjskich uchodźców, jeżeli miasto to wpadnie w ręce rebeliantów. Aleppo znajduje się w połowie drogi między siłami rządowymi znajdującymi się na zachodzie, a grupami opozycyjnymi na wschodzie. Turcja już od dawna domaga się, by na terenie Syrii utworzyć strefę, na której nie mogą odbywać się loty powietrzne oraz by zwiększyć wysiłki przeciwko siłom syryjskiego prezydenta Baszara al-Asada, pomimo jego usilnych prób odcięcia rebeliantom drogi transportu zapasów do miasta.

Turcja boi się kolejnej fali syryjskich uchodźców, gdyż kraj ten jest domem dla ponad 1,5 mln z nich. Jednak sama idea utworzenia takiej strefy bezpieczeństwa, o jaką postuluje Turcja, nie spotkała się z przychylnością koalicji przeciwko terrorystycznej organizacji ISIS, która obecnie okupuje część Syrii i Iraku.

* Streszczenie powstało w oparciu o informacje zawarte na portalu Syria Deeply

Komentarze