Amerykański żołnierz w trakcie ćwiczeń, styczeń 2011 / Źródło: Sgt. Shawn Miller, U.S. Army
Amerykański żołnierz w trakcie ćwiczeń, styczeń 2011 / Źródło: Sgt. Shawn Miller, U.S. Army

Sukcesy w operacji mosulskiej ? zapowiedź odbicia zachodniej części miasta

Po trzech tygodniach przerwy w operacji odbicia Mosulu z rąk bojowników tzw. Państwa Islamskiego, irackie siły rządowe zdołały w ciągu kilkudziesięciu godzin odzyskać port lotniczy w Mosulu oraz, po krwawych walkach, bazę wojskową Al-Gazlani. Jak twierdzą dowódcy zarówno sił lokalnych, jak i amerykańskich, opanowanie tych dwóch obiektów jest obiecującym początkiem operacji odbicia zachodniej części Mosulu.

Państwowa iracka telewizja poinformowała w czwartek 23 lutego, że irackie siły rządowe zdołały przejąć kontrolę nad lotniskiem w Mosulu zaledwie po kilku godzinach od rozpoczęcia operacji. Siły irackie zamierzają odbudować lotnisko i przywrócić jego działanie by używać go jako swoistej bazy do dalszych operacji we wschodniej części Mosulu1.

Co więcej, tego samego dnia rozpoczęła się ofensywa irackich sił antyterrorystycznych na bazę wojskową Al-Gazlani. Jak donosi agencja Reuters, bojownicy tzw. Państwa Islamskiego (ang. Islamic State, IS) odpowiedzieli używając samochodów-pułapek, moździerzy oraz dronów z ładunkami wybuchowymi2.

Źródło: Wikimedia Commons.

Dalsze odbijanie Mosulu rozpoczęło się w trzy tygodnie po opanowaniu przez siły rządowe wschodniej części miasta, która została w całości wyzwolona pod koniec stycznia br. po ponad 100 dniach krwawych walk na terenie zurbanizowanym. Jak twierdziły irackie siły rządowe, w tamtym okresie w samym mieście znajdowało się jeszcze około 2-3 tysięcy bojowników IS3. Jak poinformował gen. Joseph L. Votel, stojący na czele Dowództwa Centralnego Stanów Zjednoczonych (ang. U.S. Central Command, USCENTCOM), w operacji odbicia wschodniej części miasta zginęło ok. 500 żołnierzy irackich, a 3 tysiące zostało rannych4.

Warto także nadmienić, że w miarę postępów w odbijaniu Mosulu zmieniały się także zasady zaangażowania się w walki sił koalicyjnych (ang. rules of engagement). Początkowo siły amerykańskie operowały głównie z Bagdadu, z dala od samego Mosulu. Niemniej jednak, w wyniku spowolnienia samej ofensywy irackich sił rządowych, Stany Zjednoczone w listopadzie 2016 r. postanowiły zaangażować swoich instruktorów w bezpośrednie walki w mieście5.

Pogłębiamy naszą integrację z nimi [jednostkami walczącymi w Mosulu – red.]. Angażujemy się w miarę jak irackie formacje zdobywają miasto. Z niektórymi jednostkami, z którymi nie współpracowaliśmy w przeszłości, teraz koordynujemy swoje działania – mówił w tamtym czasie płk. Wojsk Lądowych USA Brett G. Sylvia.

Gen. Stephen Townsend / Źródło: Wikimedia

Gen. Stephen Townsend

Jak stwierdził gen. Stephen Townsend, dowódca amerykańskich sił w Iraku i Syrii, w ostatnich tygodniach bezpośrednio w walki zaangażowanych było ok. 450 żołnierzy z amerykańskich sił specjalnych i innych formacji. Dostosowaliśmy naszą postawę podczas walk we wschodnich Mosulu i bardziej zaangażowaliśmy naszych instruktorów w działanie razem z irackimi formacjami – powiedział gen. Townsend6.

Strona iracka popiera większe zaangażowanie się amerykańskich żołnierzy w odbicie miasta. Sabeh Noman, rzecznik irackich sił antyterrorystycznych stwierdził, że w zachodniej części Mosulu ulice są zbyt ciasne dla wozów bojowych, więc wsparcie amerykańskich żołnierzy będzie cenne. Duże znaczenie będzie miało podawanie współrzędnych do przeprowadzania nalotu bombowego, co w opinii Nomana jednostki amerykańskie „robią bezbłędnie”7.

Oficjalnie operacja odbicia Mosulu, jednego z najważniejszych miast w Iraku opanowanego przez siły tzw. Państwa Islamskiego rozpoczęła się 15 października 2016 r. W operacji biorą udział Wojska Lądowe Iraku, kurdyjska Peszmerga, milicje szyicke i Gwardia Niniwa. Ponadto, w operacji uczestniczą także Amerykanie i Francuzi. (czytaj więcej: Operacja wyzwolenia Mosulu z rąk ISIS oficjalnie rozpoczęła się).

Pomimo znaczącej przewagi sił koalicji i rządowych nad bojówkami ISIS, operacja postępowała stosunkowo powoli. Dopiero pod koniec listopada 2016 r. zdołano całkowicie odciąć Mosul i wszystkie drogi prowadzące do miasta. (czytaj więcej: Okrążenie Mosulu zostało zamknięte).

Poniższy materiał wideo został przygotowany przez agencję prasową AFP:

Czytaj także:

Mosul: ISIS wykorzystuje drony do ataków na wojska irackie

Carter: siły koalicji muszą pozostać w Iraku po upadku ISIS

Źródła:

1 I. Coles, S. Kalin, Iraqi forces strom Mosul airport, military base, http://www.reuters.com/article/us-mideast-crisis-iraq-mosul-idUSKBN1620HI?il=0, dostęp: 24.02.2017.

2 Ibidem.

3 M. Chmaytelli, S. Hameed, Iraqi forces claim recapture of eastern Mosul after 100 days of fighting, http://www.reuters.com/article/us-mideast-crisis-iraq-mosul-idUSKBN157231, dostęp: 24.02.2017.

4 R. Callimachi, M. R. Gordon, Most of Mosul Airport Is Taken by Iraqi Forces in Push Against ISIS, https://www.nytimes.com/2017/02/23/world/middleeast/iraq-mosul-airport-isis-islamic-state.html, dostęp: 24.02.2017.

5 S. Kalin, U.S. forces embedding more to help Iraqis retake Mosul: commander, http://www.reuters.com/article/us-mideast-crisis-iraq-mosul-idUSKBN14C1RW, dostęp: 24.02.2017.

6 N. Bulos, W. J. Hennigan, US advisers are now fighting alongside Iraqi forces in the battle for Mosul, http://www.stripes.com/news/middle-east/us-advisers-are-now-fighting-alongside-iraqi-forces-in-the-battle-for-mosul-1.454932#.WLAST_nhDIU, dostęp: 24.02.2017.

7 Ibidem.

Uczestnik studiów II stopnia na kierunku bezpieczeństwo narodowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Zastępca redaktora blogu "The Eagle Has Landed" poświęconemu działalności Stanów Zjednoczonych w Europie Środkowej i Wschodniej. Zainteresowania: militaria, stosunki międzynarodowe.