F/A-18F Super Hornet / Wikimedia Commons.

Super Hornety dla Kuwejtu?

Amerykański koncern lotniczy, zbrojeniowy i kosmiczny, firma Boeing zajmuje się obecnie kwestią sprzedaży myśliwców F/A-18E/F Super Hornet do Kuwejtu ? sprzedaż ma odbyć się w ramach programu Foreign Military Sales (FMS).

Informacja ta została ogłoszona podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w dniu 10 czerwca br. w Cecil Field na Florydzie, gdzie firma Boeing odpowiadała o podejmowaniu kroków mających na celu utrzymanie linii produkcji Super Hornetów dla spełnienia przyszłych wymagań US Navy i sprzedaży zagranicznej.

KC-18C Hornet. Kuwejt wykorzystuje 27 takich maszyn. /Fot. Wikimedia Commons.

KC-18C Hornet. Kuwejt wykorzystuje 27 takich maszyn. /Fot. Wikimedia Commons.

Podczas konferencji w ośrodku GS&S (Global Sustainment and Support) w Cecil Field na Florydzie, Dan Gillian, wiceprezes programów F/A-18 Hornet i EA-18G Growler ogłosił, że umowa z Kuwejtem przechodzi obecnie przez procesy związane z programem Foreign Military Sales (FMS) – oczekuje się, że kontrakt zostanie sfinalizowany w niezbyt odległej przyszłości.

 Kontrakt na 28 myśliwców F/A-18E/F Super Hornet dla Kuwejtu (z opcją zakupu 12 dodatkowych maszyn) wyceniono na 3 mld USD ? oczekiwano, że zostanie zrealizowany w ubiegłym roku. Od zeszłego roku firma Boeing naciskała na rząd prezydenta Baracka Obamy, by ten zatwierdził zamówienie z Kuwejtu i oddzielne zamówienie na myśliwce F-15SE Silent Eagle dla Kataru (czytaj także: F-15SE Silent Eagle dla Kataru?) ? oba zostały jednak opóźnione w związku z koniecznymi żmudnymi procesami sprzedaży broni.

Według Dana Gilliana, zapytanie ofertowe o zakup Hornetów wysłała także Finlandia ? Boeing przygotowuje odpowiedź. Gilian stwierdził, że Hiszpania, która również wykorzystuje Hornety, znajduje się obecnie we wczesnym stadium projektu nabycia myśliwców, a Boeing zamierza odpowiedzieć nań, wystawiając do walki F/A-18E/F Super Hornet.

Zobacz także:

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.