Święto Morskiej Jednostki Działań Specjalnych FORMOZA

Dziś swoje święto obchodzi Morska Jednostka Działań Specjalnych FORMOZA. Jedna z najbardziej elitarnych jednostek w kraju.

Sklep Urodzeni Patrioci

FORMOZA to specjalistyczna jednostka wojskowa płetwonurków specjalnych będąca pododdziałem Wojsk Specjalnych. Geneza jednostki sięga roku 1974, gdy powołano zespół Badawczy ds. Płetwonurków Morskich, który miał za zadanie opracować koncepcję organizacji i formowania specjalnego dywizjonu płetwonurków morskich. Następnie przez wiele lat podlegała Marynarce Wojennej. Po przekształceniach strukturalnych trafiła do nowo sformowanego rodzaju sił zbrojnych RP – Wojsk Specjalnych.

Komandos Formozy w pełnym ekwipunku. / http://gdynia.naszemiasto.pl/

Komandos Formozy w pełnym ekwipunku. / http://gdynia.naszemiasto.pl/

Ze względu na charakter jednostki oraz specjalistyczne wyszkolenie jej członków, porównywana jest często do oddziału US Navy Seals, a jej operatorów często nazywa sie „Polskimi Fokami”. FORMOZA jest przygotowana do działań w każdym stanie funkcjonowania państwa. Jednostka działa zarówno w operacjach o charakterze wodnym, jak i wodno-lądowym. Jednostka posiada ekwipunek i uzbrojenie typowe dla wiodących jednostek specjalnych na Świecie.

"Foki" w swoim naturalnym środowisku. / (fot. Polska Zbrojna / Andrzej Krugler)/ www.konflikty.wp.pl

„Foki” w swoim naturalnym środowisku. / (fot. Polska Zbrojna / Andrzej Krugler)/ www.konflikty.wp.pl

Żołnierze FORMOZY działali w wielu miejscach świata, jak chociażby w Iraku, gdzie brali udział w akcji związanej z ochroną polskich statków biorących udział w interwencji. Żołnierze jednostki współdziałają i współpracują z oddziałem morskim jednostki GROM, żołnierzami JW Komandosów i podobnymi jednostkami armii państw NATO.

Z tej okazji życzymy jeszcze więcej szczęścia i sukcesów!

Komentarze

Absolwent Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (obecnie Akademii Sztuki Wojennej). Instruktor strzelectwa sportowego i zagorzały fan trekkingu. Członek grupy rekonstrukcyjnej SPAP Wojkowice i Stowarzyszenia "Głos bohatera". Do jego zainteresowań należą między innymi zagadnienia związane z współczesnym terroryzmem, społecznymi inicjatywami w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz zarządzaniem w sytuacjach kryzysowych.

Najpopularniejsze posty