Święto Wojska Polskiego [Fotorelacja]

15 sierpnia to Dzień Niepodległości dla Indii i Kongo, Dzień Wyzwolenia dla Korei Północnej oraz Południowej, Ferragosto dla Włochów, a dla nas Polaków jest to Święto Wojska Polskiego. Tego dnia odbyła się coroczna defilada oraz festyn militarny.

Sklep Urodzeni Patrioci

Uroczystości trwały już od rana. Prezydent złożył wieniec przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, a minister Piechociński złożył wieniec przed pomnikiem Wincentego Witosa. Odbyła się msza święta za ojczyznę oraz defilada, podczas której można było zobaczyć  transportery opancerzone – zarówno polskie jak i amerykańskie, czołgi PT-91 Twardy, Leopardy 2A5 oraz inne pojazdy.

Kiedy w końcu wystartowała defilada ulicami przemaszerowały oddziały reprezentacyjne wojsk lądowych. Oprócz naszych rodaków na defiladzie było 90 żołnierzy z USA i Kanady.

Po piechocie nastąpiła kolej na pojazdy kołowe i gąsienicowe oraz lotnictwo. W powietrzu leciały między innymi grupy akrobacyjne „Biało-Czerwone Iskry” oraz „Orlik”, a także amerykańskie helikoptery AH64 Apache.

Na samej defiladzie pokazy się nie skończyły. Chętni mogli pójść na błonie Stadionu PGE Narodowego, zobaczyć maszyny jeszcze raz, porozmawiać z żołnierzami, otrzymać jakiś plakat, ulotkę oraz skosztować wojskowej grochówki. Na stoiskach poszczególnych wojsk można było zobaczyć wyposażenie, wypytać się, sprawdzić jak broń leży w dłoni.

Fot. Karol Kowalczyk

Komentarze

Najpopularniejsze posty