Źródło: Wikimedia Commons/Mathiasrex

Święto Wojska Polskiego ? program uroczystości

15 sierpnia przypada jedno z najważniejszych świąt w polskim kalendarzu ? Święto Wojska Polskiego ustanowione na pamiątkę bitwy warszawskiej 1920 roku. Najważniejszym elementem obchodów będzie, podobnie jak w latach ubiegłych, defilada wojskowa na Alejach Ujazdowskich w Warszawie.

Uroczystości w Warszawie rozpoczną się o godzinie 12:00. Na Placu Trzech Krzyży prezydent Andrzej Duda odbierze meldunek od szefa Sztabu Generalnego, a następnie uda się pod pomnik Józefa Piłsudskiego. Tam prezydent wygłosi przemówienie, po którym rozpocznie się defilada wojskowa.

W pierwszej kolejności zaprezentują się siły powietrzne ? w pierwszej kolejności zobaczymy samoloty TS-11 Iskra oraz śmigłowce SW-4 (?Puszczyki), ?Sokoły?, Mi-17, Mi-8 i Mi-24. W dalszej kolejności pojawią się samoloty transportowe: C-295 CASA, C-130 Hercules i M-28 Bryza oraz samoloty szkoleniowe Orlik. Lotniczą część defilady zakończą myśliwce Su-22, MiG-29 i F-16. W kolejnej części defilady zaprezentują się pododdziały piesze (m.in. z Dowództwa Garnizonu Warszawa, Żandarmerii Wojskowej, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, 6 Brygady Powietrznodesantowej, 10 Brygady Logistycznej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 21 Brygady Strzelców Podhalańskich). Zobaczymy też żołnierzy z Kanady, USA, Rumunii i UK. Następnie będziemy mogli zobaczyć m.in. czołgi Leopard i PT-91 Twardy oraz transportery opancerzone Rosomak, a także moździerze samobieżne Rak.

Zobacz też >>> Fotorelacja – Święto Wojska Polskiego 2016 <<<

Po zakończeniu defilady, od godziny 14:00 w parku Agrykola rozpocznie się piknik wojskowy, na którym będzie można oglądać sprzęt wojskowy.

Uroczystości odbędą się także w Ossowie i Radzyminie ? miejscach szczególnie ważnych i zaciekłych walk z bolszewikami. W Ossowie 15 sierpnia o godzinie 10:00 odbędzie modlitwa przy krzyżu upamiętniającym śmierć ks. Ignacego Skorupki, następnie na Cmentarzu Poległych odprawiona zostanie Msza święta i odbędzie się apel poległych. O godzinie 14:00 odbędzie się inscenizacja historyczna ? rekonstrukcja bitwy warszawskiej. Natomiast w Radzyminie o godzinie 17:00 na Cmentarzu Poległych 1920 roku zostanie odprawiona Msza święta, a następnie odbędzie się apel poległych. Ponadto w centrum miasta będzie można obejrzeć wystawę sprzętu wojskowego. W obu miejscowościach obchodom będą towarzyszyć liczne wydarzenia o charakterze sportowym i rozrywkowym.

Bitwa warszawska, która miała miejsce 97 lat temu, była przełomowym momentem w wojnie polsko-bolszewickiej i okazała się wydarzeniem o fundamentalnym znaczeniu w historii Polski. Dzięki polskiemu zwycięstwu udało się ocalić odradzające się po I wojnie światowej niepodległe państwo oraz odsunąć na 20 lat zagrożenie komunizmem, który bardzo szybko pokazał swoje zbrodnicze oblicze.

 

Źródło:www.wojsko-polskie.pl, www.radzymin.pl, www.bitwawarszawska.pl