/Fot. U.S. Navy

Syria: Amerykanie zestrzelili syryjski myśliwiec

W niedzielę, w dniu 18 czerwca br., nieopodal miasta As-Saura nad rzeką Eufrat, doszło do zestrzelenia samolotu myśliwsko-bombowego Su-22 należącego do syryjskich sił rządowych przez myśliwiec wielozadaniowy F/A-18E Super Hornet Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.

Jak wynika z danych udostępnionych przez media anglojęzyczne oraz koalicję, amerykański myśliwiec wielozadaniowy F/A-18E Super Hornet zestrzelił syryjski samolot myśliwsko-bombowy Su-22 (w kodzie NATO: Fitter). Do zdarzenia miało dojść nieopodal miasta As-Saura, w prowincji Ar-Rakka nad rzeką Eufrat, kiedy to syryjski myśliwiec zaatakował pozycje zajmowane przez siły rebeliantów sprzymierzonych z międzynarodową koalicją.

F/A-18E Super Hornet na pokładzie lotniskowca atomowego USS Dwight D. Eisenhower (CVN 69) w 2016 roku. /Fot. U.S Navy

Media powołując się na tajemnicze źródło w kręgach amerykańskich sił zbrojnych, że maszyna, która dokonała zestrzelenia to myśliwiec wielozadaniowy F/A-18E Super Hornet, operujący z pokładu atomowego lotniskowca USS George H.W. Bush (CVN-77) znajdującego się w rejonie Morza Śródziemnego. Obecnie nie ma jednak informacji, na temat tego, jak blisko amerykańska maszyna zbliżyła się do przeciwnika i jakiego typu uzbrojenia użyto. Warto jednak zaznaczyć, że w grę wchodzą tu bez wątpienia jedynie kierowane pociski rakietowe klasy powietrzne-powietrze AIM-9 Sidewinder lub AIM-120 AMRAAM.

Oświadczenie koalicji

As-Saura. /Fot. Opracowanie własne na podstawie Google Maps

Jak precyzuje oświadczanie wydane przez służbę prasową w międzynarodowej operacji wojskowej pk. ?Inherent Resolve? do zestrzelenia maszyny syryjskich sił rządowych doszło w następstwie zaatakowania przez nią oddziałów Syryjskich Sił Demokratycznych w kontrolowanym przez nie mieście Ja’din (na południe od miasta As-Saura) około godziny 16:30 czasu lokalnego. W wyniku nalotu bombowego syryjskiego myśliwca wielu rebeliantów zostało rannych, a ich siły zostały zmuszone do przeprowadzenia ewakuacji.

W międzyczasie myśliwiec należący do międzynarodowej koalicji dokonał, jak to określono w oświadczeniu ?pokazu siły? celem zatrzymania natarcia wojsk rządowych na kontrolowane przez rebeliantów miasto. ?Po ataku sił pro-syryjskich, koalicja drogą telefoniczną skontaktowała się ze swoimi rosyjskimi odpowiednikami? – jak twierdzi oświadczenie, komunikacja miała pozwolić na deeskalację napięcia i wstrzymanie działań.

Później tj. około godziny 18:43 czasu lokalnego, syryjski samolot myśliwsko-bombowy Su-22 zrzucił bomby ?niedaleko? pozycji Syryjskich Sił Demokratycznych znajdujących się na południe od miasta As-Saura. W związku z kolejnym atakiem oraz ? jak widać fiaskiem działań de-eskalacyjnych – na podstawie zasady podejmowana działań przy użyciu siły (ang. Rules of Engagement, ROE) i ustalenia dotyczące kolektywnej obrony sił partnerów międzynarodowej koalicji syryjska maszyna została natychmiastowo zestrzelona przez myśliwiec wielozadaniowy F/A-18E Super Hornet należący do Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.

Siły międzynarodowej koalicji stwierdzają, że celem jej działania nie jest walka z syryjskim reżimem, czy wspierającymi go siłami (w tym Federacją Rosyjską), lecz z tzw. Państwem Islamskim w Iraku i Syrii. Pomimo tego twardo zaznaczono, że nie zawahają się one przed obroną sił koalicji i jej partnerów, oraz że takie działania reżimu Baszara al-Asada nie będą tolerowane. Komunikat prasowy wyjaśnia ponadto, że zaatakowane pozycje Syryjskich Sił Demokratycznych znajdują się zaledwie dwa kilometry na północ od ustanowionej wspólnie pomiędzy stronami walczącymi w syryjskim konflikcie strefy de-eskalacji.

Boeing F/A-18 Super Hornet (http://fotonin.com/)

„Syryjska wersja” zdarzeń

Syryjska telewizja państwowa podała informację o zestrzeleniu myśliwca przez koalicję ? poinformowano jednak, że maszyna prowadziła misję bojową przeciw tzw. Państwu Islamskiemu operującemu na południe od Ar-Raki. Oświadczenie telewizyjne syryjskiej armii stwierdza, że ?atak? był próba podkopania wysiłków armii mających na celu walkę z terroryzmem. Według syryjskich wojskowych samolot rozbił się nieopodal miejscowości Resafa, a jego pilot oficjalnie został uznany za zaginionego.

Kolejne zestrzelenie..

Opracowanie własne na podst. Wikimedia Commons.

Przypominamy, że niedzielne zestrzelenie to nie jedyny incydent sił koalicji i reżimu prezydenta Syrii Baszszara al-Asada. W dniu 8 czerwca br. w pobliżu przejścia granicznego At Tanf (Syria-Jordania), myśliwiec wielozadaniowy F-15E Strike Eagle zestrzelił uderzeniowego drona Shahed 129 produkcji irańskiej, operowanego przez siły Baszszara al-Asada.

Do zestrzelenia doszło tuż po tym, gdy syryjski dron uderzeniowy Shahed 129 przeprowadził atak bliżej nieznanym uzbrojeniem powietrze-ziemia na pozycje amerykańskich sił specjalnych, które wspierają anty-ISIS oraz antyrządowe siły demokratyczne Jaysh Maghawir al-Thawra. (czytaj także: Syria: Amerykański F-15E zestrzelił drona produkcji irańskiej).

Źródło: Fox News | News USNIBusinessInsider | Reuters 

Zobacz także: 

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.