Żołnierz amerykańskiej Piechoty Morskiej do zadań specjalnych (MARSOC). / fot. USMC.

Syria: Rajd amerykańskich specjalsów w pobliżu Dajr az-Zaur

Jak poinformowały władze amerykańskie, w dniu 8 stycznia br. siły specjalne, wspierane przez kurdyjskie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG) i Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), przeprowadziły rajd w głębi Państwa Islamskiego (ISIS) w rejonie Dajr az-Zaur we wschodniej Syrii, celem pojmania lub zlikwidowania wcześniej zidentyfikowanych terrorystów.

Wikimedia Commons.

Wikimedia Commons.

W poniedziałek, 9 stycznia br. przedstawiciele Departamentu Obrony USA oraz Koalicji przeciwko ISIS poinformowali o rajdzie sił specjalnych, jaki miał dzień wcześniej we wschodniej Syrii. W rejonie miejscowości Tel al-Semin, leżącej w pobliżu Dajr az-Zaur (w mufahazie o tej samej nazwie) nad rzeką Eufrat pomiędzy wioską Kabr i miejscowością Jazra, nie wymieniona z nazwy jednostka specjalna amerykańskich sił zbrojnych, wspierana przez kurdyjskie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG) i Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), przeprowadziła rajd na pozycje terrorystów z ISIS, celem pojmania i przesłuchania podejrzanego, który podróżował samochodem.

Żołnierze, którzy desantowali się z czterech śmigłowców w pobliżu elektrowni wodnej o godz. 14:45 czasu lokalnego (GMT+2), spędzili na ziemi ok. 90 minut, podczas których doszło do wymiany ognia z terrorystami, poruszających się samochodem typu van. Pierwotnie, celem było schwytanie podróżujących osobników, lecz nie obyło się bez ofiar śmiertelnych. Władze amerykańskie informują o dwóch zabitych (główny podejrzany oraz kierowca) oraz wielu pojmanych terrorystach, natomiast Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka twierdzi, że zginęło ponad 25 członków ISIS, a grupa aktywistów z ?Sound and Picture? dodaje dwóch odbitych zakładników. Żaden z amerykańskich, syryjskich czy kurdyjskich żołnierzy nie został ranny.

Płk John Dorrian, rzecznik koalicji, która prowadzi wojnę z Państwem Islamskim powiedział, że:

Koalicja może potwierdzić operację sił amerykańskich i sojuszniczych w pobliżu Dajr az-Zaur w dniu 8 stycznia. USA i nasi sojusznicy będziemy kontynuować ściganie przywódców ISIS, gdziekolwiek się oni znajdują, aby zapewnić bezpieczeństwo i stabilność w regionie oraz dla naszych państw.

Pułkownik nie wskazał, która jednostka amerykańska była zaangażowana w rajd, mówiąc jedynie o ekspedycyjnych siłach zadaniowych (Expeditionary Task Force; ETF) w małej liczbie operatorów, którzy na co dzień stacjonują w Iraku. Kpt. Jeff Davis, rzecznik Departamentu Obrony USA powiedział, że tego typu akcje sił specjalnych miały miejsce już wcześniej i powtórzą się.

Z kolei rzecznik sił YPG poinformował, że po zakończeniu rajdu nastąpił nalot dwóch amerykańskich samolotów na pozycje terrorystów, którzy wycofali się do pobliskiej wioski Tel al-Semin, dzięki czemu siły specjalne odbiły ją. Rejony te zostały kilka dni wcześniej zajęte przez 110 członków religijnej milicji Hisbah, przysłanych ze stolicy Państwa Islamskiego, Ar-Rakki. Hisbah jest oskarżana o brutalność i jest porównywana do niemieckiego Gestapo.

Źródła:

washingtonpost.com: U.S. troops carry out ground raid against ISIS in Syria

americanmilitarynews.com: U.S. Special Forces Clash With ISIS In Northern Syria

en.deirezzor24.net: Exclusive: The International Coalition Carried out a Landing Operation In The Western Countryside of Deir Ezzor On Sunday

Czytaj także:

Amerykańskie wojska specjalne w państwach bałtyckich

Amerykańscy specjalsi będą ścigać bojowników na całym świecie

Somalia: Rajd amerykańskich specjalsów na pozycje Asz-Szabab

Rajd amerykańskich specjalsów w Somalii

Delta Force poluje na terrorystów w Iraku [WIDEO]

Specjalsi z Delta Force w walce z islamistami w Iraku

Operatorzy Delta Force zlikwidowali jednego z liderów ISIS

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.