Fot. screen YouTube.

Syria: Rosyjski atak rakietowy w rejonie Palmyry [WIDEO]

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej, w dniu 31 maja br. z pokładów fregaty rakietowej RFS Admirał Essen (751) i okrętu podwodnego RFS Krasnodar (B-265) wystrzelono łącznie cztery rakiety manewrujące z rodziny Kalibr (Klub-N) na cele terrorystów tzw. Państwa Islamskiego w rejonie syryjskiej Palmyry.

Wikimedia Commons.

W środę, 31 maja br. z wód wschodniego Morza Śródziemnego fregata rakietowa RFS Admirał Essen (751), projektu 11356?/? (w kodzie NATO: Krivak IV) oraz zanurzony, konwencjonalny okręt podwodny RFS Krasnodar (B-265), projektu 636.3 Warszawianka (w kodzie NATO: Improved Kilo) przeprowadziły atak rakietowy na cele terrorystów tzw. Państwa Islamskiego w rejonie syryjskiej Palmyry. Okręty wystrzeliły cztery rakiety manewrujące z rodziny Kalibr (Klub-N), odpowiednio, dwie 3M14T (Kalibr-NK) do zwalczania celów lądowych które mogą razić je z dokładnością do 3 metrów i w odległości do 2.500 kilometrów z 8-komorowej wyrzutni 3S-14 systemu UKSK oraz dwie 3M-54 (Kalibr-PŁ) o zasięgu od 1.500 do 2.500 km.

Według rosyjskiego MON, wszystkie rakiety raziły wyznaczone cele na obszarze na wschód od Palmyry, gdzie znajdował się ciężki sprzęt terrorystów z ISIS oraz magazyny, do których przenoszono siły i środki z Ar-Rakki. Resort zapewnił również, że o ataku rakietowym, zawczasu, powiadomiono dowództwa sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych, Turcji oraz Izraela. Rosjanie podkreślają, że atak udowodnił wysoki stopień gotowości operacyjnej Marynarki Wojennej (WMF), prezentując możliwości przeprowadzenia ataku rakietowego w krótkim czasie od otrzymania rozkazu. Jednak skala ataku nie sugeruje, aby miał być skuteczny i druzgocący dla terrorystów, ale bardziej jest odczytywany jako demonstracja siły bądź potencjału eksportowego tego typu rakiet manewrujących.

Informację o udanym ataku na pozycje terrorystów w Syrii przekazał na ręce prezydenta Władimira Putina, minister obrony FR, gen. Siergiej Szojgu, o czym poinformował rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow. Warto podkreślić, że atak był bojowym debiutem fregaty rakietowej RFS Admirał Essen (751), która weszła do służby we Flocie Czarnomorskiej w dniu 7 lipca 2016 roku i jest jedną z dwóch jednostek tego typu pozostającą na wyposażeniu WMF; pierwsza to RFS Admirał Grigorowicz (494; wcześniej 745) (czytaj także: Fregata rakietowa ?Admirał Grigorowicz? w służbie). Według planów, do służby w latach 2017-2018 mają wejść jeszcze cztery tego typu okręty: Admirał Makarow, Admirał Butakow, Admirał Istomin i Admirał Korniłow (w przypadku trzech ostatnich nie wyklucza się przekazania ich Marynarce Wojennej Indii ? przyp. red.). Pierwszy raz w boju wypróbowano także okręt podwodny RFS Krasnodar (B-265), który wszedł do służby w dniu 5 listopada 2015 roku, również w składzie Floty Czarnomorskiej, obok pięciu innych jednostek tego zmodyfikowanego typu.

WIDEO:

Jakie okręty przeprowadziły atak rakietowy?

RFS Admirał Essen (751) ma 124,8 metra długości, 15,2 metra szerokości, 4,2 metra zanurzenia oraz pełną wyporność 4.035 ton. Uzbrojenie stanowi armata uniwersalna A-190 kalibru 100 mm, dwa zestawy systemu artyleryjskiego obrony bezpośredniej AK-630M kal. 30 mm, wyrzutnie rakietowe pionowego startu systemu Sztil-1 dla 36 przeciwlotniczych pocisków 9M317M o zasięgu do 50 km oraz uniwersalna wyrzutnia rakietowa pionowego startu 3S14 UKSK dla 8 przeciw-okrętowych rakiet P-800 Oniks oraz rakiet 3M14T z rodziny Kalibr (Klub-N). Uzbrojenie przeciw-podwodne obejmuje wyrzutnie torped kalibru 533 mm i rakietowych bomb głębinowych RBU-6000. Fregata jest wyposażona w lądowisko i hangar dla jednego śmigłowca Ka-27 (w kodzie NATO: Helix).

Napęd stanowią dwie turbiny typu COGAG (COmbined Gas turbine And Gas turbine), który działa na zasadzie, że jedna z turbin pracuje podczas mniejszych prędkości, a druga jest dodatkowo uruchamiana podczas prędkości większych, lub podczas większego obciążenia jednostki. Pozwalają one na osiągnięcie maksymalnej prędkości 32 węzłów oraz zasięgu 4.500 mil morskich (8.300 km) przy prędkości 14 węzłów. Załogę stanowi 190 oficerów i marynarzy.

Fregata rakietowa RFS Admirał Essen. / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0).

RFS Krasnodar (B-265) projektu 636.3 Warszawianka (w kodzie NATO: Improved Kilo) ma 74 metry długości, 9,9 metra szerokości i wypiera 2.350 ton wody, gdy jest wynurzony oraz 3.950 ton w zanurzeniu. Maksymalna głębokość zanurzenia jednostki wynosi 300 metrów i mogą ona poruszać się z prędkością do 25 węzłów (46 km/h).

Uzbrojony jest w rakiety manewrujące Kalibr-PŁ, oznaczone także jako 3M-54 (w kodzie DIA/NATO: SS-N-27A Sizzler). Jest to wariant pocisku manewrującego z rodziny Kalibr (Klub-N), przystosowany do atakowania celów lądowych za pomocą naprowadzania inercyjnego, przeznaczony dla okrętów podwodnych. Pocisk ma 6,2 metra długości i jest wyposażony w głowicę bojową o masie 450 kg. Zasięg oceniany jest na 1.500 do 2.500 km, a pocisk porusza się z prędkością poddźwiękową 0,8 Macha w fazie terminalnej. Warto przypomnieć, że inny okręt projektu 636.3 Warszawianka, należący do Floty Czarnomorskiej, RFS Rostow-na-Donu (B-237) brał już udział w działaniach wojennych w Syrii dwukrotnie: w listopadzie i grudniu 2015 roku (czytaj więcej: Rosja znów uderza w ISIS rakietami oraz: Rosyjski okręt podwodny uderzył rakietami w ISIS [WIDEO]).

Okręt podwodny RFS Krasnodar. / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0).

Źródła:

tass.com: Russian cruise missiles hit terrorist targets near Palmyra

tass.com: Defense minister briefs Putin on successful missile attack on IS facilities in Syria

Czytaj także:

US Navy przeprowadziła atak rakietowy na Syrię [WIDEO]

Syria: Zmasowany atak rakietowy i lotniczy sił rosyjskich [WIDEO]

Rosja: Położono stępkę pod nowy lodołamacz patrolowy dla WMF [WIDEO]

Rosja: Testy systemu przeciwlotniczego Tor-M2KM na fregacie rakietowej [WIDEO]

Rosyjski okręt podwodny proj. 949A Antiej testuje uzbrojenie rakietowe

Rosyjska fregata rakietowa na brytyjskich wodach terytorialnych

Rosyjski atak rakietowy na pozycje Frontu al-Nusra

Drugi atak rakietowy na ISIS z Morza Kaspijskiego [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.