Salwa zestawów rakietowych amerykańskiej armii M142 HIMARS. / Wikimedia Commons (CC-BY-SA 2.0).

Szczegóły rumuńskiego zamówienia na amerykańskie zestawy artylerii rakietowej HIMARS

Amerykańska Agencja ds. Współpracy Obronnej (DSCA) opublikowała szczegóły techniczne dotyczące planów zakupu przez Rumunię zestawów artylerii rakietowej HIMARS, po tym jak Departament Stanu wyraził zgodę na transakcję w ramach procedury FMS (Foreign Military Sales).

W dniu 18 sierpnia br. amerykańska Agencja ds. Współpracy Obronnej (Defense Security Cooperation Agency; DSCA) opublikowała szczegóły techniczne dotyczące planów zakupu przez Rumunię zestawów artylerii rakietowej HIMARS oraz związanych z nimi usług i wyposażenia, po tym jak dzień wcześniej Departament Stanu wyraził zgodę na transakcję w ramach procedury FMS (Foreign Military Sales). Szacowany koszt zakupu ma wynieść 1,25 mld USD.

Zgodnie z opublikowanymi informacjami, rząd w Bukareszcie wyraził chęć zakupu:

  • pięćdziesięciu czterech (54) wyrzutni (jednostek ogniowych) systemu HIMARS;
  • osiemdziesięciu jeden (81) kierowanych pocisków rakietowych M31A1 Unitary (Guided Multiple Launch Rocket System; GMLRS);
  • osiemdziesięciu jeden (81) kierowanych pocisków rakietowych M30A1 Alternative Warhead (GMLRS);
  • pięćdziesięciu czterech (54) taktycznych rakiet balistycznych MGM-140 Army Tactical Missile System (AtacMS) w wariancie M57 Unitary;
  • dwudziestu czterech (24) systemów kierowania ogniem AFATDS (Advanced Field Artillery Tactical Data Systems);
  • piętnastu (15) transporterów opancerzonych wysokiej mobilności M1151A1 HMMWV;
  • piętnastu (15) transporterów nieopancerzonych wysokiej mobilności M1151A1 HMMWV;
  • pięćdziesięciu czterech (54) średnich pojazdów transportowo-załadowczych M1084A1P2 HIMARS (RSV) na bazie ciężarówek pięciotonowych Oshkosh FMTV z wyposażeniem materiałowym;
  • pięćdziesięciu czterech (54) ciągników siodłowych M1095 MTV w wyposażeniem transportowo-załadowczym;
  • dziesięciu (10) ciągników ewakuacyjnych M1089A1P2 z wyciągarką na bazie pięciotonowych ciężarówek Oshkosh FMTV;
  • trzydziestu (30) pocisków ćwiczebnych LCRR (Low Cost Reduced Range);

Oprócz tego, zamówienie ma zawierać takie elementy jak: wyposażenie wsparcia, komunikacyjne, czujniki, zestawy testowe i naprawcze, ogniwa zasilania, laptopy, dokumentacja techniczna i inżynieryjna, wyposażenie ćwiczeniowe i szkolenie obsługi, wsparcie integracji systemów, wsparcie techniczne w terenie oraz inne powiązane elementy logistyki i programu wsparcia.

Komunikat prasowy stwierdza, że proponowana sprzedaż przyczyni się do wsparcia polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych, pomagając poprawić bezpieczeństwo sojusznika NATO, który był i pozostaje ważną siłą politycznej stabilności i postępu gospodarczego w Europie oraz będzie wspierać potrzeby Rumunii w zakresie obrony terytorialnej oraz cele obronne NATO. Zakup przyczyni się do znacznej modernizacji technicznej środków artyleryjskich rumuńskich sił zbrojnych, a jednocześnie do dalszej poprawy interoperacyjności ze Stanami Zjednoczonymi i innymi sojusznikami z NATO. Według Amerykanów, Rumunia nie będzie miała trudności z zaabsorbowaniem tego systemu w swoich siłach zbrojnych, a zestawy nie przyczynią się do naruszenia równowagi militarnej w regionie.

Przypomnijmy, że w dniu 20 kwietnia br. Ministerstwo Obrony Rumunii poinformowało o zamiarze rozpoczęcia w tym roku procedury zakupu amerykańskich systemów obrony powietrznej MIM-104 Patriot oraz artylerii rakietowej HIMARS (czytaj więcej: Rumunia zakupi amerykańskie systemy Patriot i HIMARS).

M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System), czyli ?system rakietowy wysokiej mobilności?. Jest to lekka, wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa zamontowana na podwoziu trzyosiowym, który jest wersją 5-tonowego terenowego samochodu ciężarowego serii Oshkosh FMTV (w wersji dla US Army). HIMARS uzbrojony jest w sześć pocisków kal. 227 mm albo zamiennie pojedynczy moduł z taktycznym pociskiem balistycznym kal. 607 mm. Wprowadzony do uzbrojenia w 2005 roku jest wykorzystywany przez kilka państw: Kanadę, Jordanię, Katar, Singapur, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Stany Zjednoczone. System jest oferowany Polsce w ramach Programu Operacyjnego modernizacji wojsk rakietowych i artylerii na moduły dywizjonowe wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych (DMO WWR) ?Homar?, w związku z czym w dniu 4 lipca br. Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) S.A. zarekomendowała amerykański koncern zbrojeniowy Lockheed Martin do dalszej współpracy w tym zakresie (czytaj więcej: Lockheed Martin i Polska Grupa Zbrojeniowa razem dla programu ?Homar?).

M142 HIMARS. Rysunek autorstwa Ralph1989.

Źródło:

dsca.mil: Romania ? High Mobility Artillery Rocket Systems (HIMARS) and Related Support and Equipment

Czytaj także:

Rumunia i Bell Helicopter podpisały porozumienie ws. śmigłowców AH-1Z Viper

Rumunia zintensyfikuje modernizację techniczną sił zbrojnych

Rumunia odebrała pierwsze myśliwce F-16 Fighting Falcon [ZDJĘCIA]

Agencja DSCA zatwierdziła sprzedaż systemu Patriot dla Rumunii

Amerykańskie zestawy rakietowe HIMARS w południowej Syrii

GMLRS ?Alternative Warhead? dla US Army

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.