System przeciwlotniczy NASAMS II. / fot. kongsberg.com.

Szczyt NATO: Norweski system NASAMS II chroni Warszawę

Na czas trwania Szczytu NATO w dniach 8-9 lipca br. obrona przeciwlotnicza Warszawy została wzmocniona przez system NASAMS II, produkowany przez norweski Kongsberg i amerykański Raytheon Company.

Rozmieszczona na warszawskim Bemowie bateria norweskiego systemu przeciwlotniczego dotarła do Polski w dniu 2 lipca br. drogą morską z Karlskrony. System, obok polskiego zestawu RZRA-201 LIWIEC, produkowanego przez PIT-RADWAR S.A., stanowi zabezpieczenie szczytu NATO przed atakiem powietrznym z użyciem bezzałogowych aparatów latających (UAV) bądź zamachu terrorystycznego za pomocą cywilnego samolotu.

System przeciwlotniczy NASAMS II (Norwegian Advanced Surface to Air Missile System 2) jest uzbrojony w amerykańskie, kierowane pociski średniego zasięgu (pierwotnie projektowane jako klasy powietrze-powietrze) AIM-120 AMRAAM (Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile) różnych wersji, w tym ER (Extended Range) o wydłużonym zasięgu z aktywnym radiolokacyjnym układem naprowadzania, korygowanym systemem nawigacji bezwładnościowej INS. Niewykluczone, że system zostanie zintegrowany z pociskami AIM-9X Sidewinder, Evolved Sea Sparrow Missile oraz IRIS-T SL. W segmencie wykrywania i naprowadzania jest wyposażony w trójwspółrzędną stację radiolokacyjną AN/MPQ-64F1 Improved Sentinel. Bateria systemu działająca w ramach zintegrowanego systemu obrony powietrznej może zwalczać do 36 celów powietrznych jednocześnie.

Stacja radiolokacyjna AN/MPQ-64F1 Improved Sentinel. / Wikimedia Commons (US Army official photo).

Stacja radiolokacyjna AN/MPQ-64F1 Improved Sentinel. / Wikimedia Commons (US Army official photo).

System w konfiguracji NASAMS II jest obecnie używany przez Norwegię, Finlandię, Holandię i Chile, a Litwa rozważa jego zakup. NASAMS we wcześniejszej wersji jest użytkowany przez Hiszpanię i USA (do ochrony Waszyngtonu po zamachach z 11 września), zamówiony przez Oman, z kolei Chorwacja wyraziła chęć jego zakupu. System jest także brany pod uwagę przez Inspektorat Uzbrojenia MON w ramach Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2013-2022 (dotyczący zakupu 19 baterii ? w tym 9 do 2022 roku ? w ramach programu „Narew” na przeciwlotniczy zestaw rakietowy krótkiego zasięgu).

Do zabezpieczenia szczytu Paktu Północnoatlantyckiego jest używany także izraelski bezzałogowy aparat latający klasy MALE Hermes 900, który został rozmieszczony w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim (czytaj więcej: Izraelski dron zabezpieczy Szczyt NATO i ŚDM).

Czytaj także:

Szczyt NATO i Światowe Dni Młodzieży jako przykład imprez masowych najwyższego ryzyka [WYWIAD]

?Ogólnopolskie Dni NATO ? ? Razem z NATO? ? program

Zakaz noszenia broni wszedł w życie-4 lipca

Szczyt NATO: Powietrzna defilada nad Stadionem Narodowym

Niekinetyczne obezwładnianie dronów ? przyspieszony przetarg na Szczyt NATO i ŚDM

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.