Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Paweł Soloch. / fot. bbn.gov.pl

Szef BBN ujawnił miejsce stacjonowania F-16 i sił specjalnych na Bliskim Wschodzie

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Paweł Soloch ujawnił w wypowiedzi dla PAP, gdzie zostaną rozmieszczone myśliwce wielozadaniowe F-16 Jastrząb oraz siły specjalne w związku z decyzją o misji wojskowej przeciwko Państwu Islamskiemu (ISIS).

Szef BBN powiedział, że kontyngent czterech myśliwców F-16 Jastrząb wraz z obsługą naziemną, łącznie 150 żołnierzy, trafi do Kuwejtu, a zespół szkoleniowy Wojsk Specjalnych w liczbie do 60 żołnierzy i pracowników cywilnych zostanie rozmieszczony w Iraku. Specjalsi będą szkolić swoich irackich kolegów po fachu:

Kontyngenty miałyby zostać skierowane do Kuwejtu oraz Republiki Iraku, z elementami wsparcia znajdującymi się także w innych krajach regionu. Wnioski Prezes Rady Ministrów poddawane są obecnie stosownej procedurze.

Soloch dodał, że zaangażowanie sił zbrojnych RP jest wyrazem solidarności dla sojuszników, walczących z ISIS w Syrii i Iraku:

Prezydent Andrzej Duda wielokrotnie podkreślał, że Polska, oczekując od sojuszników wsparcia na flance wschodniej NATO, gotowa jest wesprzeć pozostałe państwa Sojuszu w zwalczaniu zagrożeń na flance południowej.

Dwa odrębne wnioski o użyciu sił zbrojnych poza granicami państwa zostały skierowane przez premier Beatę Szydło do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy. Wcześniej, o wniosku o wysłanie lotnictwa oraz planowanym terminie rozmieszczenia ich na Bliskim Wschodzie mówił szef MON, Antoni Macierewicz (czytaj więcej: Znamy datę wysłania polskich F-16 do Syrii).

Charakter operacji F-16 Jastrząb będzie tylko rozpoznawczy, taki jak w przypadku niemieckich Tornado ECR, wysłanych do Syrii w listopadzie ub. r. (czytaj więcej: Niemieckie myśliwce Tornado wyruszą na wojnę z ISIS). Polskie maszyny są wyposażone w zasobniki rozpoznania obrazowego Goodrich DB-110, które mogą fotografować teren przy maksymalnej prędkości samolotu do 1,6 Ma oraz pułapie do 15.250 metrów. DB-110 został zaprojektowany jako elektrooptyczny, wielozadaniowy, system rozpoznania obrazowego dostosowany do prowadzenia obserwacji z dużej odległości, średniej lub małej wysokości lotu.

Zasobnik DB-110 podczas testów pod polskim F-16 Jastrząb. / fot. Goodrich Corporation.

Zasobnik DB-110 podczas testów pod polskim F-16 Jastrząb. / fot. Goodrich Corporation.

Czytaj także:

Macierewicz potwierdza: Do Syrii wyślemy F-16 i siły specjalne

Macierewicz: Wyślemy fregatę rakietową ORP ?Gen. T. Kościuszko? na Morze Egejskie

Waszczykowski: Polska gotowa wysłać lotnictwo i okręty wojenne na Morze Śródziemne

Polska gotowa do wysłania F-16 nad Syrię?

Polska dołączy do koalicji przeciwko ISIS

Uzbrojenie dla polskich F-16 od USA, Izraela oraz Turcji

Radar typu AESA dla polskich F-16?

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.