Fot. 17WBZ

Szkolenie poligonowe 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej – Gep@rd-15

Dzisiaj na poligonie w Wędrzynie rozpoczynają się ćwiczenia wojskowe 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. W taktycznym szkoleniu poligonowym o kryptonimie ?Gep@rd-15? weźmie udział ok. półtora tysiąca żołnierzy i kilkaset sztuk sprzętu, w tym Rosomaki, bojowe wozy piechoty, zestawy przeciwlotnicze Hibneryt i przeciwpancerne pociski Spike, armatohaubice Dana oraz śmigłowce Mi-2 i Mi-17.

Głównym celem ćwiczeń będzie sprawdzenie prowadzenia działań bojowych poszczególnych pododdziałów 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, a w szczególności 15. batalionu ułanów poznańskich. Scenariusz szkolenia zakłada konflikt zbrojny pomiędzy Wislandią a Barią, podczas którego zgrupowanie bojowe 17. WBZ musi opanować jeden z regionów, a następnie przejść do jego obrony. Ppłk Artur Łagoda ? szef szkolenia ? zdradza, że ?zadania wykonywane na tyłach brygady nie należą do najłatwiejszych. Żołnierze muszą być przygotowani m.in. do walki z desantem przeciwnika, kontrataku, wychodzenia na rubieże ogniowe lub zaporowe. Podczas działań taktycznych ułani będą walczyć z przeciwnikiem w terenie leśnym i zurbanizowanym, wykonają desant śmigłowcowy, przeprowadzą ewakuację medyczną i ewakuację uszkodzonego sprzętu z pola walki. Będą się także przeprawiać wozami przez jezioro?.

W czwartek (26 marca) na zakończenie ćwiczeń żołnierze sprawdzą swoje umiejętności strzeleckie ? m.in. kierowanie ogniem kompanii w obronie w dzień i w nocy oraz w natarciu w dzień.

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=1_V_RlrH63Y]
Krótki filmik z ćwiczenia taktycznego Gepard-14 na poligonie w Orzyszu

 Źródło: www.polska-zbrojna.pl

Komentarze

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.