Lotnisko w Szawlach, gdzie stacjonuje kontyngent NATO prowadzący działania w ramach Baltic Air Policing / Źródło: Wikimedia Commons

Szpieg w bazie NATO na Litwie!

Według informacji przekazanych przez  litewską prokuraturę,  ich służbom bezpieczeństwa udało się zatrzymać „kilka” osób podejrzewanych o szpiegowanie na rzecz obcego wywiadu. Sprawa jest poważna, gdyż jednym z dwóch zatrzymanych żołnierzy jest oficer sił powietrznych pełniący (od 10 lat) służbę w Szawlach – miejscowości, w której stacjonuje NATO-wski kontyngent prowadzący działania w ramach misji Baltic Air Policing. Dyżur na tym lotnisku pełniły również polskie samoloty biorące udział w misji Orlik.

Jak podaje serwis lsm.lv zatrzymany wykonywał zadania związane z planowaniem lotów. Według Newsweeka podejrzanemu mają być postawione zarzuty działania na rzecz służb wywiadowczych Rosji – ale nie jest to jeszcze oficjalna informacja.

Komentarze

Absolwent Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku na kierunku "Bezpieczeństwo Narodowe". Obecnie student Uniwersytetu Białostockiego na wydziale historyczno-socjologicznym - kierunek "Stosunki Międzynarodowe". Koordynator działu "Bezpieczeństwo" portalu "Nowa Strategia". Prowadzi bloga "Piotr Kular" na portalu Mpolska24.pl gdzie posiada status eksperta. Obszar jego zainteresowań dotyczy bezpieczeństwa narodowego oraz międzynarodowego w kontekście prowadzonej polityki bezpieczeństwa państw takich jak Rosja, Ukraina oraz Białoruś.