Fot. Reuters.

Szturm na iracki parlament. Stan wyjątkowy w Bagdadzie

Zwolennicy Muktady As-Sadra wdarli się do ?zielonej strefy? w Bagdadzie, gdzie mieści kompleks rządowy. Parlamentarzyści ewakuowali się z irackiej stolicy, w której wprowadzono stan wyjątkowy.

Bagdad - zielona strefa. / Wikimedia Commons.

Bagdad – zielona strefa. / Wikimedia Commons.

W sobotę, 30 kwietnia br. tysiące zwolenników szyickiego duchownego i radykała, Muktady As-Sadra zebrało się pod murami zielonej strefy w Bagdadzie, gdzie znajdują się m.in. kompleks rządowy, parlament oraz ambasady, w odpowiedzi na jego wezwanie do protestów z powodu braku kworum w parlamencie, które to mogłoby powołać nowy rząd. Obecny gabinet Hajdara al-Abadiego jest oskarżany o powszechną korupcję, więc As-Sadr, którego bojówki walczą z ISIS i broniły Bagdadu przed ich ofensywą, wzywa go do reform.

Protestujący rozpoczęli szturm na strefę, niszcząc część okalającego go muru i zajęli parlament. Po ucieczce parlamentarzystów, którzy zostali ewokowani ze stolicy, tłum skandował: ?tchórze uciekają!?.

Agencja Reuters poinformowała, że tłum pobił jednego z pracowników ONZ, a irackie siły bezpieczeństwa zostały zmuszone do użycia gazu łzawiącego. Protestujący chcieli się także przedostać do amerykańskiej ambasady, więc Marines oddali strzały ostrzegawcze w powietrze, a pracowników placówki ewakuowano z miasta. Amerykańska placówka dyplomatyczna, największa ambasada tego kraju na świecie została otwarta w dniu 5 stycznia 2009 roku i obejmuje kompleks budynków, odpowiadający wielkością powierzchni Watykanu.

Fot. Reuters.

Fot. Reuters.

Gen. bryg. Saad Mann, rzecznik irackiej armii poinformował, że w Bagdadzie wprowadzono stan wyjątkowy. Wszystkie drogi do stolicy zamknięto, nikt nie może wjechać do miasta, natomiast wyjazd z niego jest możliwy. Po kilku godzinach tłum opuścił parlament, do którego weszły siły bezpieczeństwa. Premier al-Abadi osobiście przybył do zielonej strefy, aby zobaczyć zniszczenia po szturmie.

Fot. Twitter @zaidbenjamin

Fot. Twitter @zaidbenjamin

W 2014 roku, w związku z powstaniem Państwa Islamskiego i jego ofensywą w Iraku, Muktada as-Sadr utworzył nową formację paramilitarną – Kompanie Pokoju. Według rządu i armii amerykańskiej jego oddziały otrzymują wsparcie irańskich sił Ghods – służby specjalnej wchodzącej w skład irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

W 2016 roku Muktada as-Sadr stanął na czele protestów przeciwko rządowi Hajdara al-Abadiego. Na początku marca br. zażądał jego gruntownej rekonstrukcji i podjęcia walki z korupcją, grożąc, że w przeciwnym razie podległe mu oddziały zaatakują ambasady w Bagdadzie.

Czytaj także:

Bitwa o City Hall

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.