MIM-104 Patriot, należący do Królewskiej Armii Holandii. / Źródło: Ministerie van Defensie.

Szwecja kolejnym użytkownikiem systemu obrony powietrznej Patriot

W dniu 7 listopada br. szwedzka Agencja ds. Zamówień Obronnych (FMV) poinformowała o rozpoczęciu ze Stanami Zjednoczonymi negocjacji w sprawie zakupu czterech baterii systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego MIM-104 Patriot.

We wtorek, 7 listopada br. szwedzka Agencja ds. Zamówień Obronnych (Swedish Defence Materiel Administration; FMV) poinformowała, że na podstawie uchwalonej w 2015 roku przez parlament decyzji ramowej o obronie, rozpoczęto negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie zakupu czterech baterii systemu powietrznej Patriot. Szwedzkie siły zbrojne i agencja FMV dokonały przeglądu dostępnych na rynku systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu, który ma wzmocnić zdolności obronne Królestwa Szwecji. Rząd w Sztokholmie udzielił zgody agencji FMV, gdy ta wskazała produkt amerykański jako najbardziej odpowiedni (odrzucono jednocześnie francuską ofertę systemu Eurosam SAMP/T).

Według szacunków Szwedów, wartość ewentualnego kontraktu, który ma zostać zawarty w 2018 roku, może wynieść 10 mld SEK (1,2 mld USD czyli ok. 4,4 mld PLN), a siły zbrojne oczekują dostaw pierwszej baterii w 2020 roku. Pełna gotowość operacyjna wszystkich baterii ma zostać osiągnięta w 2025 roku.

FMV przekaże Ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Sztokholmie wniosek o zakup (Letter of Request; LoR) ws. kontraktu międzyrządowego (Letter of Offer and Acceptance; LOA), stanowiący punkt wyjścia do wstępnego procesu zamówienia, co spowoduje dostarczenie szwedzkiej instytucji szczegółowej oferty.

Joakim Lewin, wyższy doradca ds. systemów lądowych w agencji FMV, powiedział:

Co nastąpi dalej, to FMV zainicjuje rozmowy z naszymi amerykańskimi odpowiednikami i zaczeka, aż złożą formalną ofertę. Ponieważ jest to sklasyfikowane przez rząd USA jako sprzedaż procedurą FMS, Kongres zostanie powiadomiony o szwedzkim zakupie. (?) Mamy napięty harmonogram. Jednocześnie ważne jest, aby poświęcić trochę czasu, aby upewnić się, że wszystkie szczegóły dotyczące technologii, wydajności, czasu i kosztów są prawidłowe. To ważna inwestycja w szwedzkie zdolności obronne, a także początek długotrwałej współpracy między Szwecją i USA w dziedzinie obrony powietrznej, a nasze dyskusje jeszcze się nie odbyły.

Obecnie, szwedzkie siły zbrojne użytkują przestarzały system obrony powietrznej Rb 97 (Robotsystem 97) o zasięgu ponad 35 km, zintegrowany z radarem poszukującym UndE 23 i kierowania ogniem PE-541 oraz systemem identyfikacji LuLIS, który jest zmodernizowanym, eksportowym wariantem amerykańskiego systemu MIM-23 Hawk (zastąpił w 2000 roku wcześniejszy wariant, Rb 77).

W związku z decyzją rządu Szwecji i komunikatem prasowym agencji FMV, producent systemu Patriot, czyli amerykański koncern zbrojeniowy Raytheon Company, wydał oświadczenie w sprawie:

Ogłoszenie to przybliża Szwecję do uczestnictwa w rosnącej grupie państw europejskich, które postawiły na sprawdzony w walce system Patriot w celu obrony przed zagrożeniami ze strony rakiet balistycznych i manewrujących oraz zaawansowanych samolotów i bezzałogowców. Raytheon będzie ściśle współpracował z rządami USA i Szwecji, aby zapewnić Szwecji zintegrowaną obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową.

To już drugie w tym roku zamówienie Amerykanów na system Patriot. W dniu 11 lipca br. Agencja ds. Współpracy Obronnej (DSCA) poinformowała o zgodzie Departamentu Stanu na ewentualną sprzedaż procedurą FMS tych zestawów do Rumunii (czytaj więcej: Agencja DSCA zatwierdziła sprzedaż systemu Patriot dla Rumunii), o co rząd w Bukareszcie zabiegał z kolei w dniu 20 kwietnia br. (czytaj więcej: Rumunia zakupi amerykańskie systemy Patriot i HIMARS). Tym samym Rumunia i Szwecja staną się 14. i 15. użytkownikiem systemu Patriot na świecie.

MIM-104 Patriot jest mobilnym systemem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu, który został opracowany jako system obrony teatru działań wojennych do zwalczania załogowych i bezzałogowych statków powietrznych, w tym samolotów i śmigłowców, rakiet manewrujących oraz taktycznych rakiet balistycznych krótkiego- i średniego zasięgu. Używany jest w wielu wariantach: MIM-104A, MIM-104B (PAC-1), MIM-104C (PAC-2), MIM-104D (PAC-2/GEM), MIM-104F (PAC-3) przez USA, Tajwan, Niemcy, Grecję, Izrael, Japonię, Katar, Koreę Południową, Kuwejt, Holandię, Arabię Saudyjską, Hiszpanię i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Wśród kolejnych nabywców systemu znajdzie się także Polska (czytaj więcej: Memorandum polsko-amerykańskie ws. systemu obrony powietrznej Patriot) i Belgia (czytaj więcej: Belgia kupi baterie Patriot?).

Źródła:

fmv.se: FMV commences negotiations regarding procurement of Patriot surface-to-air missile system

defensenews.com: Raytheon clinches another European Patriot deal, beats out Eurosam

Czytaj także:

Saab dostarczy Szwecji nowe pociski przeciw-okrętowe

Szwecja przywraca do służby rakiety RBS-15 w jednostkach obrony wybrzeża [WIDEO]

Oblot najnowszego wariantu myśliwca Gripen [FOTO+WIDEO]

Saab z kontraktem na obsługę pocisków RBS-15 Mk3 dla Marynarki Wojennej RP

Konferencja MON ws. pozyskania zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych ?Wisła?

Raytheon przetestował radar AESA dla systemu Patriot

Raytheon zmodernizuje niemieckie Patrioty?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.