T. Stańczyk, W. Pasek, „Polskie Termopile. Walczyli do końca” [RECENZJA]

Obrona Wizny to niewątpliwie jeden z najbardziej bohaterskich, a zarazem najmniej znanych epizodów II wojny światowej. W dumnych dziejach oręża polskiego nie brakuje jednak wielu innych przykładów bohaterstwa i heroicznej walki. Co znamienne, w wielu przypadkach polskie oddziały pozostawały w mniejszości, a mimo to zwyciężyły, lub w obliczu nieuniknionej klęski walczyły do ostatniej kropli krwi. O bitwach, które śmiało możemy nazwać polskimi Termopilami przeczytamy w książce Tomasza Stańczyka i Witolda Paska, która ukazała się nakładem wydawnictwa Fronda.

Sylwetki bohaterów opisywanych wydarzeń to jeden z wielu przykładów bogatej oprawy graficznej

Sylwetki bohaterów opisywanych wydarzeń to jeden z wielu przykładów bogatej oprawy graficznej omawianej pozycji

Podczas kampanii hiszpańskiej w 1808 roku, Francuzi napotykali na silny opór przy próbach zdobycia wąskiego przejścia w wąwozie Samosierry. Jeden z generałów stwierdził wówczas, iż zdobycie wąwozu jest niemożliwe. Na co Napoleon z przekonaniem odparł: ?Zostawcie to Polakom!?. Nie pomylił się, gdyż natarcie polskich szwoleżerów zakończyło się zwycięstwem. Podobnych przykładów w dziejach oręża polskiego jest mnóstwo – Grunwald, Wiedeń, czy udział asów Polskiego lotnictwa II wojnie światowej. Te dokonania bledną jednak w świetle wydarzeń jakie miały miejsce między  7, a 10 września 1939. Wówczas w miejscowości Wizna, grupa polskich żołnierzy skutecznie stawiała opór dwóm niemieckim brygadom pancernym posiadającym dodatkowo wsparcie lotnictwa. To właśnie ta nierówna walka, nie bez powodu porównywana jest do bitwy, którą spartański król Leonidas stoczył w roku 480 p.n.e. pod Termopilami.

Przykładów takiej nierównej i heroicznej walki polskich żołnierzy jest jednak znacznie więcej. Dlatego też Autorzy książki opisują w niej także bitwy stoczone pod Hodowem, Kostiuchnówką, Zadwórzem, Olszynką Grochowską, Grodnem czy Lwowem. W książce celowo nie skupiono się na jednej epoce historycznej, lecz opisano wszystkie bitwy z naszej historii, które z powodzeniem wpisują się w mit spartańskich zmagań pod Termopilami. Autorzy podzielili książkę na jedenaście rozdziałów poświęconych najbardziej chwalebnym bataliom w dziejach polskiego oręża. Układ treści zastosowany w książce sprawia, że tekst na stronach jest wyjątkowo przejrzysty. Zdecydowanie na plus należy ocenić oprawę graficzną, gdyż odnajdziemy tu wiele ilustracji odnoszących się do opisywanych wydarzeń. Warto zauważyć, iż końcu każdego rozdziału Autorzy zamieścili bibliografię, która wyjątkowo wnikliwym czytelnikom pozwoli sięgnąć do źródeł.

Książka w sposób wyczerpujący i przejrzysty zarazem przybliża nam szczegóły najtrudniejszych bitew stoczonych przez Polaków, które na zawsze pozostaną świadectwem męstwa, determinacji oraz wypełnionego do końca żołnierskiego obowiązku. Jednakże moim zdaniem dla czytelnika, który nie obcował dostatecznie z historią, układ książki może być pewnym utrudnieniem. Z pewnością powinna być to obowiązkowa lektura dla wszystkich zwolenników książki historycznej oraz wszystkich tych, którzy pragną poznać najtrudniejsze bitwy w dziejach oręża polskiego. Jak podkreślają Autorzy książki w streszczeniu zawartym na tylnej okładce: w latach „pedagogiki wstydu” wielkie zmagania Polaków z przeważającymi siłami wroga usuwane były z przestrzeni publicznej.  Niewątpliwie książka stanowi ważny krok w przywracaniu i podtrzymywaniu pamięci historycznej o heroicznych zmaganiach polskich żołnierzy na przestrzeni dziejów.

termopile-3-360x517
Autorzy: Tomasz Stańczyk, Witold Pasek

Tytuł: Polskie Termopile. Walczyli do końca

Wydawnictwo: Fronda

Oprawa: Miękka ze skrzydełkami

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-8079-079-7

Liczba stron: 254

Wymiary: 230×165

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Absolwent Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (obecnie Akademii Sztuki Wojennej). Instruktor strzelectwa sportowego, instruktor kalisteniki i zagorzały fan wycieczek górskich. Zdobywca Wojskowej Odznaki Górskiej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i Odznaki Skoczka Spadochronowego Służb Ochrony. Członek grupy rekonstrukcyjnej SPAP Wojkowice i Stowarzyszenia "Głos bohatera". Do głównych zainteresowań naukowych autora należą terroryzm międzynarodowy, przestępczość zorganizowana, społeczne inicjatywy w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz zarządzanie kryzysowe.