Tadeusz Michrowski „Gra w Yoté” – recenzja

18 września 2018 roku na polskim rynku wydawniczym nakładem wydawnictwa WarBook ukazała się intrygująca powieść pod tytułem ?Gra w Yoté”. Powieść Tadeusza Michrowskiego ukazuje grupę siedmiu intrygujących mężczyzn, którzy dają się porwać naprawdę szalonemu marzeniu jednego z nich! 

Fabuła najnowszej powieści Tadeusza Michrowskiego jest podzielona na aż pięć części (oraz epilog i posłowie) i rozpoczyna się wraz z ostatnim poborem do zasadniczej służby wojskowej, a więc w roku 2008 roku. Głównym bohaterem powieści jest młodzieniec o ksywie Książę, który opowiada wydarzenia w niej zawarte ze swojej własnej perspektywy ? występuje jako narrator pierwszoosobowy. Książę jest świeżo upieczonym studentem Akademii Teatralnej imienia Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Niestety w zawiązku ze skreśleniem go z listy studentów po jednym niepełnym semestrze upomina się o niego Wojsko Polskie. Młodzieniec nie czuje chęci wskoczenia w „kamasze” i wskutek samowolnego oddalenia się z jednostki, czyli najprościej mówiąc dezercji, trafia do kompani karnej.

Tam poznaje kilka podobnych mu osób, którym również nie po drodze z przestrzeganiem zasad panujących w wojsku. Wciąż jednak nie może zapomnieć o powodzie swojego ?samowolnego oddalenia się z jednostki? – ukochanej o imieniu Lena. Trud morderczych treningów oraz wspólna nienawiść do sadystycznej kadry dowódczej jednostki dla ?trudnych? żołnierzy powodują, że Książę, Tito, Milton, Cezar. Maks, Dziwka i Flet stają się sobie bliscy i z indywidualistów przeistaczają się w drużynę. Wkrótce ponownie jednak rozdzielają się ich drogi ? zakończył się czas kary i nadeszła ?wolność?.

Po wyjściu z wojska Książę nie utrzymywał kontaktu z kolegami z kompani karnej. Cały swój czas wolny poświęcał na odnalezienie ukochanej Leny. Fiasko poszukiwań zbiegło się wreszcie z odzyskaniem kontaktu z dawnym oddziałem. Zmienieni przez wspólne doświadczenia mężczyźni dają się porwać naprawdę szalonemu marzeniu jednego z nich! Wyruszają na Czarny Ląd do Vakangi prefektury w Republice Środkowoafrykańskiej, by zrealizować szalone marzenie Tito i podbić dla siebie biedny afrykański kraj ? mężczyźni będą panami życia i śmierci, jednocześnie tworząc miejsce mlekiem i miodem płynące. Pomóc w tym przedsięwzięciu mają pieniądze, duża ilość broni oraz szemrane znajomości! Po dotarciu na miejsce rozpoczyna się krwawa walka o władze i wpływy na podbijanych terenach.

„Zaczyna się gra, w której zdobyć można wszystko, stracić zaś znacznie więcej”

Czy Książę, Tito, Milton, Cezar, Maks, Dziwka i Flet spełnią swój cel, stworzą królestwo tam, gdzie gubi się nawet Google Maps? Czy ich przyjaźń przetrwa afrykańską prozę życia? I wreszcie.. Czy znajdą upragnioną wolność? Na te, jak i na wiele innych pytań odpowiedzi musicie znaleźć sami, czytając najnowsze dzieło Tadeusza Michrowskiego ?Gra w Yoté”.

Opinia?

?Gra w Yote? to bez wątpienia jedna z najciekawszych i najbardziej intrygujących pozycji wydanych przez dobrze znane mi Wydawnictwo Warbook. Tadeusz Michrowski stworzył dzieło które porywa czytelnika swoją nad wyraz realistyczną wizją afrykańskiego piekła na ziemi oraz kreacją niezwykłej grupy bohaterów.

Dzieło nie przypomina typowych powieści wojennych i charakterystycznego dla ich stylu, przedstawiającego wojnę z perspektywy żołnierzy z częstym pominięciem jej ludzkiego wymiaru. Początek, czyli czas przebywania w kompanii karnej i na wolności został opisany w ciekawy i dynamiczny, choć nie porywający ? w porównaniu z pozostałą częścią lektury ? sposób. Traktuję go jako wprowadzenie do właściwej części lektury, czyli pobytu w Afryce. Dopiero tutaj autor pokazał, na co go stać i pokazał w wyrazisty sposób dramatyczną sytuację panującą w Afryce. Utrzymując tę samą dynamikę, autor ukazał złożone spojrzenie na afrykańską rzeczywistość: od brutalności wojny, ulotności i znikomej wartości życia po przyjaźń, zdradę i utratę człowieczeństwa. ?Gra w Yote? spodoba się każdemu, który poszukuje czegoś więcej aniżeli prostoliniowej powieści o wojnie.

Kim jest autor?

Tadeusz Michrowski – absolwent stosunków międzynarodowych i dyplomacji współczesnej na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendysta Ministerstwa Kultury, laureat konkursów literackich i dramatycznych, okazjonalny dziennikarz. Były wolontariusz EVS na Wyspach Kanaryjskich i programu GLEN w Kapsztadzie, gdzie pracował i mieszkał w owianym złą sławą „township” Khayelitsha. Współpracownik Polskiego Centrum Studiów Afrykanistycznych.

Autor: Tadeusz Michrowski

Tytuł: Gra w Yoté

Wydawnictwo: WarBook

Oprawa: twarda

Rok wydania: 2018

ISBN:  978-83-65904-21-8

Liczba stron:  468

>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.