Nurkowie planują kolejną ekspedycję. (Źródło: Ocean X Team)

Tajemniczy okręt podwodny na dnie szwedzkich wód terytorialnych

Szwedzkie Siły Zbrojne badają nagranie wideo sporządzone przez grupę entuzjastów nurkowania wśród wraków okrętów, którzy twierdzą, że na nagraniu widnieje okręt podwodny, która zatonął tuż przy wschodnim wybrzeżu Szwecji, a wszystko wskazuje, że pochodzi z Rosji.

To niecodzienne odkrycie następuje mniej niż rok po polowaniu szwedzkiej marynarki wojennej na rosyjską jednostkę podwodną, która widziano w pobliżu Sztokholmu. Ówczesne polowanie zakrojone na szeroką skalę, w której udział brało setki wojskowych, dziesiątki jednostek marynarki wojennej oraz helikopterów było wyrazem największej mobilizacji wojskowej od czasów zimnej wojny.

Rzecznik Szwedzkich Sił Zbrojnych Anders Kalin nie zdradził, jakie stanowisko w sprawie przynależności okrętu zajmują siły zbrojne.

?Zdecydowaliśmy nie komentować tej sprawy przed zbadaniem materiałów. Będziemy kontynuować analizę materiałów wraz z firmą w najbliższych dniach? – powiedział Anders Kalin.

Zespół Ocean X, firma stojąca za odkryciem wraku, wydała oświadczenie na swojej stronie internetowej, gdzie poinformowała, iż nie jest jasne, jak stara jest ta jednostka ani jak długo znajdowała się na dnie morza, ale napisy w postaci cyrylicy wskazują, że to rosyjska łódź podwodna. Podano jednak wymiary wraku okrętu podwodnego – 20 metrów długości i 3 metry szerokości.

?Okręt podwodny jest całkowicie nienaruszony, nie ma żadnych oznak uszkodzenia kadłuba a luki są zamknięte. W zawiązku z tym istnieją obawy, że załoga nie była w stanie wydostać się, gdy łódź poszło na dno?

 

Jeden z członków zespołu Ocean X, Dennis Asberd, powiedział gazecie Expressen, że jednostka wyglądała na nowoczesną, aczkolwiek ekspert cytowany przez ową gazetę powiedział z kolei, że wierzy, że to rosyjski okręt podwodny, która zatonął w 1916 roku.

Obawy o możliwe wtargnięcia okrętów podwodnych rosyjskiej floty zwiększyły napięcie w relacjach pomiędzy Moskwą a zachodem oraz uległy znacznemu pogorszeniu zw względu na konflikt na Ukrainie.

W przeszłości dochodziło już do wielu fałszywych alarmów dotyczących podejrzanych okrętów podwodnych u wybrzeży Szwecji. Jednym z najbardziej znanych przypadków wystąpił w 1995 roku, kiedy to szwedzkie wojsko twierdziło, że kilkukrotnie wykryło intruzów na szwedzkich wodach terytorialnych. Jednakże po dodatkowych analizach wykrytych przez marynarkę wojenną dźwięków stwierdzono że rzekome ślady obecności obcych jednostek podwodnych był tak naprawdę pochodzenia zwierzęcego (dźwięki wydawały norki, małe zwierzęta z rodziny łasic).

W 1981 roku incydent zwany ?Whiskey on the Rocks?, kiedy to sowiecki atomowy okręt podwodny klasy ?Whisky? został odnaleziony w pobliżu bazy marynarki wojennej w głębi szwedzkich wód terytorialnych po tym, jak osiadł na mieliźnie. Cała sytuacja wywołała impas dyplomatyczny pomiędzy oba krajami.

Komentarze

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.