Tajne Akcje Snajperów GROM, Tomasz Marzec

Jednostka Wojskowa 2305 jest pozornie zwykłą jednostką wojskową. Numer 2305, który dla zwykłego człowieka niewiele znaczy jest oznaczeniem najbardziej elitarnej formacji w Siłach Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej – Grupy Reagowania Operacyjno-Manewrowego czyli inaczej GROM. Jest to owiana legendą jednostka, która działa i wykonuje operacje bojowe od 1990. Przez pierwsze lata była jednak podporządkowana Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, a obecnie znajduje się w strukturach Ministerstwa Obrony Narodowej. Książka, którą tutaj zaprezentuje jest przedstawieniem powstania jej swoistej elity wśród strzelców tego oddziału – snajperów.

Książka Tajne Akcje Snajperów GROM została ona napisana przez Tomasza Marca. Urodził się on w 1979 roku w Sandomierzu potem był korespondentem Radiowej Trójki i TVN24. Jej tematem przewodnim są snajperzy oddziału, którzy należą do światowej elity strzelców wyborowych. Otwiera ją wstęp napisany przez pułkownika Dariusza Zawadkę, byłego dowódcę. Dzięki niej możemy ujrzeć wiele nieznanych dotąd faktów na temat pierwszych lat funkcjonowania GROM-u. To wraz z przyciągającą wzrok okładką skłoniło mnie do sięgnięcia po tą książkę.

Książka została podzielona na czternaście rozdziałów. W każdym z nich byli operatorzy, na tyle ile pozwalają im przepisy, objaśniają nam jak wyglądała ich służba w tej formacji.

Ta pozycja jest czymś więcej niż tylko pokazaniem okoliczności powstania i historii GROM-u, ale także pokazuje punkt widzenia jej operatorów na wykonywane przez nich zadania. Czasami jest to obraz mocno odstający od tego jaki nam się do tej pory wyłaniał z oglądania filmów lub czytania książek. Nie ma tutaj żadnych opisów pojedynków snajperów, lecz ta książka ukazuje ludzi tworzących tą formację jako patriotów, którzy są gotowi zaryzykować swoje życie dla dobra ojczyzny. I że znajdowali wyjście nawet z najtrudniejszych sytuacji.

Książka opowiada także o zawirowaniach politycznych wokół jednostki, które nie raz miały wpływ na jej działanie. Oprócz tego Autor przedstawia mniej znane fakty dotyczące jej powstania, pierwszej selekcji i szkolenia najlepszych komandosów w Siłach Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej.

Autor opisując dzieje GROM-u rozpoczyna od pierwszej selekcji kandydatów do jednostki, którą skończyło tylko najlepsi, by potem przejść do pierwszych operacji prowadzonych za granicą jak dotknięte przez trzęsienie ziemi Haiti czy rozdarte wojną Bałkany. Niedługo później przenosimy się na Bliski Wschód, gdzie pierwszą operacją w warunkach regularnej wojny nasi komandosi dostali bardzo ważne zadanie. Zajęcie terminali naftowych w irackim porcie Umm Kasr, które wykonali o wiele szybciej niż ich amerykańcy koledzy. Zaś na samym końcu mamy operację w Afganistanie i walki z nieustępliwym przeciwnikiem w trudno dostępnym górskim terenie Afganistanu.

Tajne Akcje Snajperów GROM to także książka, w której zostaje nam przybliżona sylwetka jej twórcy, a jednocześnie też pierwszego dowódcy. Był nim wówczas w stopniu pułkownika ś.p. generał Sławomir Petelicki. Książka ukazuje go jako wielkiego żołnierza i przyjaciela swoich podkomendnych, którzy darzyli go ogromnym szacunkiem i zaufaniem.

Kupując tą książkę wspieramy również działanie fundacji Sprzymierzeni z GROM. Pomaga ona poszkodowanych żołnierzom i członkom innych formacji mundurowych, którzy codziennie ryzykują swoim zdrowiem i życiem.
Gorąco zachęcam do jej kupna i życzę przyjemnej lektury.

Komentarze

Student Instytutu Historycznego UW. Interesuję się historią wojskowości oraz techniką wojskową, w szczególności okres od początku II wojny światowej aż do dnia współczesnego.