Lokalizacja afgańskiej prowincji Kunduz. / Wikimedia Commons.

Talibowie zdobyli Kunduz ? kontrofensywa wojsk rządowych i USA

W dniu 28 września br. Talibowie zdobyli 300-tysięczne miasto Kunduz, leżące na północy Afganistanu. W odpowiedzi rząd w Kabulu wysłał wojsko, a Amerykanie rozpoczęli naloty.

Niedługo po tym rzecznik afgańskiego ministerstwa spraw wewnętrznych Sedik Sedikki, powiedział mediom, że:

Miasto wpadło niestety w ręce Talibów. Wojska rządowe przygotowują ofensywę w porcie lotniczym (Kunduzu). Na miejsce dotarły posiłki. Staramy się odzyskać miasto. Na razie nie możemy potwierdzić żadnych liczb na temat ofiar.

Z kolei rzecznik Talibów, Sabiullah Mudżahid potwierdził zdobycie miasta przez bojowników:

Po opanowaniu głównej komendy policji i siedziby gubernatora prowincji cały Kunduz znalazł się pod naszą kontrolą jako pierwsza stolica prowincji.

Przywódca Talibów mułła Achtar Mohammed Mansur napisał na Twitterze, że mieszkańcy Kunduzu nie powinni obawiać się o swoje życie i dobytek, gdyż mudżahedini nie myślą o zemście, przybyli z przesłaniem pokoju. Dodał, że rząd w Kabulu powinien uznać swoją porażkę, a sojusznicy najeźdźców i ich marionetkowego reżimu powinni uciec, jeśli chcą pozostać przy życiu.

Według naocznych świadków wicegubernator prowincji Kunduz, Hamdullah Daneszi uciekł do portu lotniczego w mieście, który stał się kolejnym celem ataków Talibów. Wcześniej wtargnęli oni do głównego więzienia w Kunduzie i uwolnili setki swoich towarzyszy broni.

We wtorek, 29 września br. afgańskie MON zapowiedziało kontrofensywę i odbicie miasta z rąk Talibów. Do walki ruszyły afgańskie siły specjalne. Z kolei Martin Safraz, wysłannik MSW, który przybył na miejsce walk powiedział, że:

Trwają poważne walki, przybyły nowe oddziały. Siły bezpieczeństwa odbijają strategiczne części miasta, w wielu miejscach słychać strzały.

Afgańskie siły specjalne przybyły, aby odebrać kontrolę nad miastem. / fot. AFP.

Afgańskie siły specjalne przybyły, aby odebrać kontrolę nad miastem. / fot. AFP.

Tego samego dnia amerykańskie lotnictwo rozpoczęło naloty na pozycje bojowników. Informację potwierdził płk Brian Tribus, rzecznik amerykańskich wojsk w Afganistanie:

Siły Powietrzne USA przeprowadziły naloty w pobliżu portu lotniczego Kunduz 29 września, około godziny 23:30 czasu lokalnego (GMT+4:30) by wyeliminować zagrożenie dla (sił międzynarodowej) koalicji i wojsk afgańskich w pobliżu miasta.

Był to drugi nalot Amerykanów tego dnia. Wcześniej niezapowiedziany atak lotniczy miał miejsce o godzinie 9:15.

W środę rano, 30 września rzecznik MSW Sedik Sedikki, powiedział, że afgańskie siły specjalne przejmują kontrolę na częścią zdobytego przez Talibów miasta Kunduz. Jeszcze przed południem poinformowano o całkowitym poddaniu się Talibów i odzyskaniu całkowitej kontroli nad miastem.

Poniedziałkowy atak i czasowe zdobycie miasta Kunduz było największą taką akcją zbrojną Talibów od czasu upadku ich rządów w Afganistanie w listopadzie 2001 roku.

Czytaj też: USA i NATO rozważają pozostanie w Afganistanie

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.