Fot. screen YouTube.

Teksas: Odsłonięto pomnik ?Amerykańskiego Snajpera? Chrisa Kyle’a [WIDEO]

W miejscowości Odessa w stanie Teksas odsłonięto pomnik st. bsm. Chrisa Kyle’a, najskuteczniejszego snajpera w historii sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych, operatora elitarnej jednostki US Navy SEALs, zamordowanego w 2013 roku.

Wikimedia Commons.

Wikimedia Commons.

W dniu 28 lipca br. w rodzinnej miejscowości st. bsm. Chrisa Kyle’a Odessie (Teksas), obok kliniki weteranów (Veteran Affairs clinic) przy Highway 191, odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika bohatera wojny w Iraku, podczas której przemawiała m.in. wdowa po Kyle’u, Taya. Wcześniej, obok miejsca gdzie stanął monument zasadzono drzewa, pochodzące z prywatnego ranczo Prairie Chapel b. prezydenta USA George’a W Busha, leżącego k. Crawford (Teksas).

Sfinansowany z prywatnych środków monument z brązu, został umiejscowiony na granitowo-wapiennym cokole, na którym widnieje inskrypcja:

CHRIS KYLE

?Amerykański Snajper?

Ur. 8 kwietnia 1974, Odessa, Teksas

Zm. 2 lutego 2013, Erath County, Teksas

Służył podczas wojny w Iraku

United States Navy 1999 ? 2009 United States Navy SEALs

Ojciec/Mąż ? Żołnierz ? Filantrop

Odznaczenia:

Dwie srebrne gwiazdy ? Pięć brązowych gwiazd

Jeden medal pochwalny Marynarki Wojennej i Korpusu Piechoty Morskiej

Dwa medale za osiągnięcia

Odsłonięcie pomnika (krótki film):

Uroczystość (długi film):

Chris Kyle w 2012 roku. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Chris Kyle w 2012 roku. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Christopher Scott Kyle (?39 l.), starszy bosman Marynarki Wojennej USA (Chief Petty Officer E7), snajper plutonu ?Charlie? US Navy SEALs Team 3, uznawany za najskuteczniejszego snajpera w historii sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych z 255 zastrzelonymi przeciwnikami na koncie (w tym 160 oficjalnie potwierdzonymi przez Departament Obrony). Przez Amerykanów nazywany ?Legendą?, a przez wrogów w Iraku był znany jako ?Szajtan ar-Ramadi? (Diab z Ramadi). Uczestniczył w misji stabilizacyjnej w Iraku oraz walczył w II Bitwie o Falludżę.

Jest autorem dwóch książek: ?American Gun. A History of the U.S. in Ten Firearms? (2013) oraz ?Snajper. Historia najniebezpieczniejszego snajpera w dziejach armii amerykańskiej? (2014). Na podstawie tej drugiej, Clint Eastwood nakręcił biograficzny film ?Snajper? (oryg. ?American Sniper?) z Bradley’em Cooperem w roli głównej, którego premiera miała miejsce w dniu 11 listopada 2014 roku.

Chris Kyle został śmiertelnie postrzelony w dniu 2 lutego 2013 roku na ranczu Rough Creek w Glen Rose w teksańskim hrabstwie Somervell przez b. żołnierza USMC, Eddiego Raya Routh’a, chorego na zespół stresu pourazowego (posttraumatic stress disorder; PTSD) oraz schizofrenię. Routh został skazany na dożywocie w dniu 24 lutego 2015 roku, również za zabójstwo w tym samym czasie przyjaciela Kyle’a, Chada Littlefielda (?35 l). W drugą rocznicę śmierci, gubernator stanu Teksas Greg Abbott ustanowił 2 lutego dniem pamięci „Amerykańskiego Snajpera” (Chris Kyle Day).

Chris Kyle był żonaty, miał dwójkę dzieci.

Czytaj także:

Scott McEwen, Thomas Koloniar ?Snajperzy. Droga bez powrotu? ? recenzja

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.