Źródło: defenceforumindia.com

Test indyjskiej rakiety balistycznej K-4

W dniu 9 kwietnia br. dziennik The New Indian Express poinformował, że tydzień wcześniej u wybrzeży Indii przeprowadzono udany test rakiety balistycznej klasy głębina wodna-ziemia K-4 z pokładu atomowego okrętu podwodnego INS Arihant (S 73).

Źródło: defenceforumindia.com

Źródło: defenceforumindia.com

Zgodnie z informacjami, do których dotarli dziennikarze The New Indian Express, w dniu 31 marca br. 83 km od wybrzeża Indii w Zatoce Bengalskiej, z pokładu zanurzonego na głębokości ok. 20 metrów atomowego okrętu podwodnego INS Arihant (S 73) odpalono rakietę balistyczną średniego zasięgu klasy głębina morska-ziemia typu K-4. Wyposażony w głowicę ćwiczebną pocisk, spadł po przebyciu 700 km w wyznaczonym rewirze Oceanu Indyjskiego.

17-tonowy pocisk K-4 ma długość 12 metrów oraz średnicę 1,3 metra. Może przenieść głowicę nuklearną nieznanej mocy o masie 2,3 tony na odległość do 3.500 km. Zasilany paliwem stałym i zaprojektowany przez rządową agencję badań i rozwoju technologii wojskowych DRDO (Defence Research and Development Organisation) pocisk, produkowany jest przez firmę Bharat Dynamics Limited dla atomowego okrętu podwodnego INS Arihant (S 73), typu Arihant, który może przenieść ich cztery (lub 12 mniejszych K-15 Sangarika krótkiego zasięgu ? przyp. red.). Wszystkie są odpalane z czterech, pionowych kontenerów startowych. Według niektórych raportów, K-4, który powstał w dwóch wariantach, jest pochodną bądź morską wersją rakiety balistycznej Agni-V, odpalanej z lądu.

Był to pierwszy test z pokładu swojego docelowego nosiciela ? balistycznego okrętu podwodnego (SSBN) i jednocześnie trzecia potwierdzona próba w ogóle. Pierwsza miała mieć miejsce we wrześniu 2013 roku. Zaplanowano wystrzelenie K-4 ze specjalnie przystosowanej łodzi pontonowej, zanurzonej na potrzeby testu na głębokość ok. 15 metrów, ale odwołano je z bliżej niesprecyzowanych powodów. Test powtórzono w dniu 24 marca 2014 roku. Łódź zanurzono na głębokość 30 metrów i wystrzelono ćwiczebny K-4, który przebył dystans 3.000 km.

W dniu 7 marca br. pojawiły się niepotwierdzone dotychczas ani przez rząd w New Delhi, ani przez DRDO informacje, jakoby dokonano odpalenia K-4 z podwodnej platformy.

INS Arihant (S 73) ma wejść do służby jeszcze w tym roku. W przyszłości Marynarka Wojenna Indii (Bh?rat?ya Nau Sen?) uzbroi pięć kolejnych okrętów tego typu (w tym drugi o nazwie INS Aridhaman) w rakiety K-5, czyli nowszy wariant o zwiększonym zasięgu do 6.000 km, będący obecnie w trakcie opracowywania. Typ Arihant ma 112 metrów długości i 6.000 ton wyporności oraz jest zasilany reaktorem wodnym ciśnieniowym (PWR) o mocy wyjściowej 83 MW. Kolejne jednostki mają być zmodyfikowane w stosunku do pierwszej, poprzez m.in. zwiększenie liczby kontenerów startowych do ośmiu, co podwoi liczbę przenoszonego uzbrojenia rakietowego.

INS Arihant (S 73) w czasie testów morskich w 2014 roku.

INS Arihant (S 73) w czasie testów morskich w 2014 roku.

Czytaj także:

Drugi rosyjski atomowy okręt podwodny dla Indii?

Atomowy lotniskowiec dla marynarki wojennej Indii?

Kolejny test indyjskiego pocisku cruise Nirbhay

Indie bliskie skompletowania triady nuklearnej

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.